Nawigacja
Trygon

TrygonKim jest Trygon?
Trygon jest fikcyjnym demonem pojawiającym się w seriach komiksów i animacji wydawanych pod szyldem DC Comics.  Po raz pierwszy pojawił się w New Teen Titans #2 (Luty 1981) i został stworzony przez Marv’a Wolfmana oraz George’a Pereza.

Biografia
Okrutny, sadystyczny i potężny demon o między wymiarowym pochodzeniu – tak w skrócie można opisać tę postać, która jest wynikiem krzyżowania pomiędzy żeńską członkinią mistycznej sekty, oraz Bogiem, którego ta wspólnota wyznawała. Skutkiem ubocznym tego połączenia jest to, że wszystkie złowieszcze i nieoczyszczone energie mieszkańców Azarathu zostały spersonifikowane w osobie nowo narodzonego dziecka. Tuż po wyjściu na świat Trygon zabił wszystkich znajdujących się w pobliżu (włącznie ze swoją matką). W ten sposób narodził się najsilniejszy demon w całym wszechświecie. Jednak to co się stało, było jedynie przedsionkiem budowania jego ogromnej potęgi…

W wieku 6 lat demon najpierw zrujnował, a potem zniszczył całą planetę. Jego władza i siła powiększała się coraz bardziej z każdym kolejnym dniem, doprowadzając wreszcie do tego, że w wieku 30 lat Trygon posiadał pod swoim dominium miliony światów ze swojego wymiaru.

Arella, matka Raven, była kobietą która popadła w głęboką depresję i zdecydowała się dołączyć do satanicznego kultu znanego jako Kościół Krwi. Miał on na celu pokonanie i zabicie Trygona. Kiedy przeprowadzono rytuał, demon przyjął postać przystojnego mężczyzny i podstępem ożenił się z Arellą, która poznała jego prawdziwą formę dopiero po ślubie. Trigon pozostawia Arellę, będącą o krok od popełnienia samobójstwa . Na szczęście kult zdołał jej pomóc i przeniósł kobietę do Azarath, gdzie urodziła córkę, Raven. Raven od dziecka jest uczona jak panować nad swoimi emocjami, aby tłumić i kontrolować demoniczne moce odziedziczone od ojca.  W tym czasie Trygon zdawał sobie sprawę z przeznaczenia swojej córki, ale rzadko ingerował się w jej sprawy, jeśli nie wtedy gdy mnich zdradzający swój kult, próbował zabić i przenieść ją do innego wymiaru aby zapobiec potencjalnemu zagrożeniu. Trygon zaatakował mnicha w chwili czynu i pozwolił kultowi, aby dalej opiekować się Raven i dbać o jej bezpieczeństwo.

Córka dowiedziała się o zamiarach swojego ojca, by podbić ziemię i przysięgła go powstrzymać za wszelką cenę. Początkowo zbliżyła się do Ligi Sprawiedliwości, ale nie chcieli jej przyjąć do drużyny ze względu na uprzedzenia Zatanny, mówiącej o jej demonicznych korzeniach. W akcie desperacji, zdecydowała się na utworzenie grupy Teen Titans z kilkoma nowymi bohaterami, w celu zwalczenia ojca. Zespołowi w końcu udało się pokonać Trigona i uszczelnić go w międzywymiarowym więzieniu. Jednak Raven nadal musiała walczyć z wpływami ojca, który nie został zniszczony do końca.

Po wielu próbach, Trygonowi udaje się uciec z więzienia i dostać na ziemię, gdzie przejmuje kontrolę nad Raven i niszczy w tym procesie wymiar Azarath. Tytani spotkali się i próbowali ponownie zwalczyć wroga, ale zostali zarażeni demonicznymi mocami i utracili nad sobą kontrolę. Przyczyniło się to do zabicia przez nich Raven, co jednak w dłuższej mecie wyszło im na dobre. Pozwoliło to duszom Azarath ją posiąść i wykorzystać jako kanał do zabicia Trigona. Okazało się, że bieg wydarzeń został dokładnie przewidziany przez bohaterów i od samego początku wszystko było tak zaplanowane, aby zniszczyć demona. Tytani tak naprawdę nigdy do końca nie zabili Raven i wykorzystali wiązkę oczyszczonego przez niej światła do wysadzenia demona. Trigon odszedł, ale jego zwolennicy (prowadzeni przez Brata Krwi) próbowali kilka razy go wskrzesić.

Synowie TrygonaSons
W Titans vol.2, #1 Raven stwierdza, że Trigon powrócił i jest odpowiedzialny za niedawne ataki na obecnych i byłych członków Teen Titans. Przyczyna jego zmartwychwstania nie została ujawniona. W numerze #3 tej samej serii, okazuje się, że ataki ze strony demonów rozprzestrzeniły siły Trygona znacznie go osłabiając. Demonowi zostaje więc niewiele sił i decyduje się powrócić do swojego wymiaru w nadziei na odzyskanie dawnej potęgi i utworzenie nowej „bazy alimentacyjnej”. Jacob, Jared i Jesse pojawiają się w Titans #4. Odegrają oni kluczową rolę w jego powrocie do życia. W Issue #3 dowiadujemy się także, że dzieci Trygona są zdolne indykować siedem grzechów głównych w każdej istocie. Jared jest wcieleniem gniewu, Jacob zazdrości, a Jessie pożądania. W Titans #4 próbują otworzyć portal do królestwa Trygona, ale zdradzają go wysysając resztki jego mocy. W rzeczywistości Trygon był dumny z popełnionego przez nich czynu i pozwala trójce odejść, myśląc, że nadal pozostawili ojca uwięzionego w królestwie, a sami zdobyli wielką moc. Trio powraca jakiś czas później. W numerze piątym udaje im się nawrócić przyrodnią siostrę na ich stronę, ale wkrótce zostają pokonani przez Tytanów i Raven.

Moce i zdolności
Trygon jest wcieleniem zła i demonicznej mocy. Wiele razy dowiódł swojej potęgi poprzez nieśmiertelność, projekcję energii, telepatię, telekinezę, supersiłę, „wirtualną niewrażliwość”, manipulację rzeczywistością, transmutację materii i osiąganie ogromnych rozmiarów.  W przeszłości udało mu się już przekształcić całą Ziemię na swój kaprys, wessać miliony dusz z różnych światów, był przystojny i wszechwiedzący, stworzył hordy demonów pod swoim dowództwem i otwierał tunele czasoprzestrzenne, a także przyznał Psimonowi cząstkę swoich psionicznych zdolności. Ponadto Trigon był w stanie łatwo pokonać Teen Titans i Ligę Sprawiedliwości. Demon występuje także w ludzkiej postaci, jako muskularny i atrakcyjny mężczyzna, z długimi blond włosami i złotymi oczami.

Synowie Trygona mogą wzbudzać każdy z grzechów głównych w jakiejkolwiek istocie. Stało się tak za sprawą podarowanych im mocy. To dlatego Jared wyzwala złość i gniew w swoich przeciwnikach, Jesse jest w stanie przemienić się w rzecz, której wrogowie zazdroszczą jej najbardziej, a Jacob staje się natychmiastowym obiektem pożądania. Raven również posiada tę moc i jest zdolna do wywoływania dumy, jednak powoduje to u niej mdłości oraz chorobę przez kilka dni. Nie jest jasne czy jest to skutek uboczny używania demonicznych sił czy jej złego nastawienia.

NevermoreTrigon w serialu
Trygon pojawia się również w animowanej serii Teen Titans, grany przez Keitha Szarabajkę w pierwszym sezonie i Kevina Richardsona w czwartym. Jego forma jest mniej więcej taka sama jak komiksowy odpowiednik. Również zdolności wydają się być podobne. Po raz pierwszy pojawia się w odcinku „Nigdy więcej” jako przejaw gniewu Raven. Jest to zapowiedź takich odcinków jak „Przepowiednia” czy „Koniec”. Staje się głównym wrogiem Tytanów w sezonie czwartym i wskrzesza on Slade’a, aby zmusił Raven do umożliwienia Trygonowi teleportacji na ziemię. W trzy-częściowym finale „Koniec” Trigon wreszcie ujawnia się i niszczy Ziemię. Udało się ocalić Tytanów dzięki mocy Raven, która ochrania ich przed Trygonem. Swoje siły z Teen Titans decyduje się połączyć Slade i urządzają oni masowy atak na Trygona. Za pierwszym razem są oni jednak zbyt słabi, aby definitywnie go pokonać. W końcu udaje się to White Raven, dzięki użyciu swoich mocniejszych mistycznych umiejętności czystego światła, cofając jednocześnie zniszczenie jakie Trigon spowodował w tym czasie.

W innych mediach
Trygon pojawia się także w grze DC Universe Online. Dokonuje on ataku na dystrykt Metropolis i po raz kolejny muszą się z nim zmierzyć Tytani. Z pomocą nadchodzi im Zatanna i chociaż wydaje się, że udało się pokonać demona to nie zaprzestaje on swojej działalności. Po trafieniu prosto na ziemie Kultu Krwi, wysyła on swoich służących do skorumpowania obywateli w oparciu o niektóre z siedmiu grzechów głównych.

Pojawia się on także w serii komiksowej Teen Titans Go! nawiązującej do serialu, gdzie po raz kolejny stawia wyzwanie Tytanom. I jak zwykle – dobro zwycięża.

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [4 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]