Kanał informacji - czyli jak korzystać z subskrybcjii.

Co to jest kanał informacyjny?

Kanał informacyjny jest technologią umożliwiającą przeglądanie wiadomości z różnych serwisów za pomocą czytnika RSS/Atom, który bez potrzeby wchodzenia na stronę lub odświeżania jej, sam pobiera informacje za pomocą specjalnie przygotowanych skryptów i dostarcza je użytkownikowi.

Dlaczego warto korzystać z kanału informacyjnego?

Kanał informacyjny ma za zadanie uwygodnić przeglądanie stron. Pobieranie wiadomości RSS/Atom trwa dużo szybciej niż przeglądanie całej strony, czy nawet samo jej ściąganie.

Dzięki RSS/Atom nie trzeba szukać materiału, czy newsa, bo wystarczy uruchomić odnośnik, który sam nas przekieruje do wybranych treści.

Czytniki RSS/Atom występują w wielu różnych formach, co zapewnia możliwość wygodnego dostosowania czytnika do własnych potrzeb.

UWAGA! W większości przypadków, aby skorzystac z kanału informacyjnego na komputerze lub urządzeniu mobilnym nie trzeba nawet nic instalować. Poniżej znajdziecie kilka przykładów czytników, które sami możecie użyć i na 90% macie je już w systemie.

Jak korzystać z kanału:

Opcji jest wiele, zależnie od tego czego chce użytkownik oraz z jakiego urządzenia korzysta.

Zakładając, że korzystamy z komputera z Windows 7 lub Vista mamy dwie opcje. Pierwsza z nich pozwala otrzymywać informacje prosto na pulpit, a druga wykorzystuje do tego celu zakładki w przeglądarce internetowej (dodam, że Google Chrome nie obsługuje takiej opcji).

RSS/Atom na pulpicie

Efekt końcowy widać na obrazku poniżej, a teraz czas dowiedzieć się jak go osiągnąć.

 scr1

Krok 1: Z paska Start wybieramy Wszystkie Programy > Internet Explorer i za pomocą tej przeglądarki wchodzimy na serwis. i klikamy na symbol rss w pasku menu.

Krok 2: Powinniśmy przed oczami mieć mniej więcej taki widok:

scr2Teraz klikamy odniśnik na żółtym tle, opisany Subskrybuj do tego źródła i możemy zamknąć przeglądarkę.

Krok 3: Klikamy na pulpicie prawym przyciskiem myszki i wybieramyopcję Gadżety. Następnie z okienka które się pojawi wybieramy gadżet o nazwie Nagłówki, jak na obrazku poniżej.

scr3

 

Krok 4: Na pulpicie powinniśmy zobaczyć nasz nowy gadżet. Klikamy na niego prawym i wybieramy Opcje. Teraz w okienku opcji ustawiamy jako źródło serwis i wybieramy ile wiadomości chcemy, żeby czytnik wyświetlał.

scr4

 

Krok 5: Cieszyć się efektem :).

 

Dynamiczne zakładki

Teraz kolej na drugą metodę, którą pokażę na przykładzie przeglądarki Firefox. Metoda pozwala na stworzenie zakładki, która będzie się rozwijać pokazując nam nagłówki newsów RSS/Atom. Ponieważ cały proces jest bardzo prosty nie będę się rozpisywał i przejdę do sedna.

Krok 1: Za pomocą przeglądarki wchodzimy na serwis i klikamy ikonę rss na pasku menu.

Krok 2: Na otwartej stronie wybieramy z listy opcję za pomocą dynamicznych zakładek  i klikamy przycisk Subskrybuj. Dalej postępujemy już podobnie jak w przypadku zwykłych zakładek.

 

Podsumowanie

Kanały informacyjne można spotkać na wielu serwisach, bo co tu dużo gadać, są bardzo wygodne, szczególnie na urządzeniach typu telefon komórkowy bardzo ułatwiają przeglądanie interesujących stron.

Mam wielką nadzieję, że dzięki temu mini kursowi zaczniecie korzystać z informacji. Również chciałbym zobaczyć Wasze opinie i sugestie na temat wyświetlania newsów za pomocą kanału.

Już wkrótce także postaram się dodać do kursu instrukcje związane z dodaniem kanału na telefonach i iPodach.

Miłego korzystania!

Rachel 2011-10-27, 21:09
no, świetny pomysł:* niesamowite! trochę się pomęczyłam za nim trafiłam na tą stronę, bo nie mogłam znaleźć tego linku aż w końcu zorientowałam się gdzie jest : ) w każdym razie, mi się podoba!
For 2011-10-27, 21:22
Mi również
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [3 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]