Nawigacja
Speedy

 

Kim jest Speedy?

SpeedyRoy William Harper jest fikcyjnym bohaterem komiksów publikowanych przez DC . Przez dziesiątki lat był utożsamiany z pomocnikiem Zielonej Strzały. Wówczas znano go jako Speedy. W późniejszym czasie dołączył do Młodych Tytanów. Po kilku latach Roy przyjął pseudonim Arsenala, aby następnie dołączyć do Justice League of America jako Red Arrow.

Debiut postaci

Po raz pierwszy bohater pojawił się w More Fun Comics #73 (wrzesień 1941). Postać wymyślili dwaj genialni rysownicy – Paul Norris i Mort Weisinger.

Biografia

Ojciec Roya (Harper Senior) był strażnikiem leśnym w Arizonie, gdzie bardzo przyjaźnił się z plemieniem Indian Navajo. Gdy zginął próbując zgasić pożar w jednym z lasów, pozostawił na świecie swoje młode dziecko. Szaman Brave Bow w podzięce zdecydował się na wychowanie małego chłopca (Roya), traktując go jak swojego własnego syna. Dzięki życiu wśród Indian chłopak wyszkolił się na doskonałego łucznika, a z czasem stał się w tym nawet lepszy od swojego mistrza.

Gdy Roy odrobinę dorósł, chciał wziąć ślub z Indianką Navajo, jednak Brave Bow nie zgodził się na to, gdyż uważał, że jego miejsce jest wśród „białych”. Niewiele później doszło do śmierci szamana, a na jego wcześniejszą prośbę, Royem zaopiekował się miliarder Oliver Queen. Zafascynowany niezwykłymi umiejętnościami chłopca, Ollie pod postacią Green Arrowa postanowił dać mu szansę na zostanie bohaterem i przygarnął go jako swojego pomocnika. Nazwany Speedy (tłum. Szybki) z faktu szybkiego posługiwania się strzałami, chłopak rozpoczął entuzjastyczną walkę z przestępczością. Z czasem zyskał duży rozgłos i razem z kilkoma innymi bohaterami stworzył nową drużynę Teen Titans, która niestety szybko się rozpadła i nie przetrwała przez lata wymierzając sprawiedliwość, tak jak planowano.

Po odejściu z Teen Titans, Roy’owi zaczęła doskwierać samotność. Poczuł się odrzucony przez Zieloną Strzałę, który poświęcał mu coraz mniej czasu za sprawą obowiązków w Justice League. Depresja młodego łucznika pogłębiła się jeszcze bardziej gdy Green Arrow wyruszył razem z Halem Jordanem na wyprawę przez Amerykę. Niewiele później Speedy popadł w nałóg heroiny. Z całej sytuacji wyszedł cało jedynie dzięki intensywnej kuracji Black Canary. Harper został mocno zraniony z tym, że Oliver był nieobecny w ciężkim dla niego okresie więc zarzucił mu bycie kiepskim mentorem. Między dwójką nie doszło do wymiany choćby słowa na następne lata, a ich stosunki znacznie się pogorszyły. Odnowienie więzi zajęło im mnóstwo czasu, jednak dziś mają doskonałą relację ojciec-syn mimo, iż Ollie doczekał się już biologicznych synów, w tym Connora Hawke’a.

CheshireGdy Speedy poprawił swoje stosunki z Green Arrowem, ponownie dołączył do nowej formacji Tytanów, przyjmując pseudonim Arsenala. Podczas jednej z misji natknął się na płatną morderczyni Cheshire z którą miał miłosną relację. Bohater próbował nawrócić Cheshire na dobrą stronę, ale najwyraźniej bezskutecznie. Zdając sobie sprawę, że nigdy nie dołączy do Tytanów zostawił ją. Dwójka miała więcej nie mieć ze sobą nic wspólnego, ale po kilku miesiącach na świat przyszła ich córka – Lian, którą wychował Roy. Dzięki temu para ponownie się do siebie zbliżyła, jednak byli gotowi się zabić nawzajem w każdej chwili.

Okres panowania Arsenala nie trwał zbyt długo. Wkrótce Harper został powołany do Justice League of America, której został pełnoprawnym członkiem. W honorze Olivera Queena, przyjął pseudonim Red Arrowa. Od tej pory zaczął również nosić strój otrzymany od Zielonej Strzały. Okazało się, że kostium od dawna był przygotowany specjalnie dla niego.

W nowej drużynie panowała dobra atmosfera. Roy zaczął czuć coś więcej do swojej partnerki z zespołu – Hawkgirl. Stosunki między parą wydawały się być bardzo dobre. Wszystko szło jak najlepiej, dopóki życie Roya się nie załamało. Nastąpiło to po ataku Prometeusza. Przestępca nie tylko odciął ramię Red Arrowa w walce. Niewiele później w ramach zemsty wywołał groźne trzęsienie ziemi w Star City w trakcie którego zginęła ukochana córeczka łucznika –  Lian. Sprawność ramienia odzyskał dzięki zabiegowi przeprowadzonego przez Victora Stone’a.

Pełen złości i bólu, Roy chciał jak najszybciej dorwać i zabić kryminalistę, jednak poprzedził go Green Arrow, który wiedząc jak zranił swojego ucznia, zabił go przy pierwszej nadarzającej się okazji

Red ArrowPonownie popadnięty w głęboką depresję, Harper powrócił do narkotyków. Dzięki pomocy Dicka Graysona, nazywanego wówczas Nowym Batmanem, trafił do kliniki zapobiegającej uzależnieniom. Kuracja przebiegała zgodnie z planem. Jednak wizje córki żądającej zemsty, które pojawiały się coraz częściej, wymusiły na Royu ucieczkę i zabójstwo Electrocutionera - wspólnika Prometeusa, przestępcy również odgrywającego znaczną rolę podczas trzęsienia w Star City. Red Arrow ostatecznie zrealizował swój cel mimo interwencji Green Arrowa, który w żaden sposób nie chciał aby Roy popełnił kolejną zbrodnię. Od tamtej pory Red Arrow stał się bezwzględnym i okrutnym zabójcą, wyładowującym swoją złość na schwytanych kryminalistach.

Moce i zdolności

Roy Harper nie posiada żadnych super mocy, ale podobnie jak Green Arrow, jest doskonałym łucznikiem. Jednak w odróżnieniu od swojego mentora Olivera Queena, w roli Arsenala zdarzało mu się korzystać z różnego rodzaju broni palnej. Wyszkolony przez Black Canary nauczył się również sztuk walk takich jak judo, karate czy kickboxing.

Serialowy Speedy

Speedy pojawił się w serialu animowanym „Młodzi Tytani”, gdzie został mu użyczony głos przez Mike’a Erwina. Nawet jeśli nigdy nie podano nazwiska bohatera, to wiele czynników wskazuje iż jego prawdziwą tożsamością jest nie kto inny – Roy Harper. Choćby sam wygląd wzorowany na ‘Harperowskiej’ wersji daje już wiele do zrozumienia.

Mimo, że Speedy w serialu nie jest jedną z głównych postaci, jako drugoplanowy bohater pojawił się m.in. w odcinku „Winner Take All”, gdzie walczył z Robinem do samego końca, próbując go przekonać, że zwycięstwo nie jest tak ważne jak mu się wydaje. Ostatecznie Speedy zajął drugą pozycję w rankingu najlepszych młodych herosów. Po raz kolejny, łucznika zobaczyliśmy w odcinku „Titans East”, gdzie jego osobowość została mocno zmieniona [moim zdaniem na gorsze] w porównaniu do tej z jego pierwszego występu w kreskówce. W epizodzie stał się jednym z członków siostrzanego zespołu Młodych Tytanów – Tytani Wschodu, jednak nawet o samej drużynie niewiele wiadomo.

Zawitanie Speedy’ego w Młodych Tytanach miało również kilka nawiązań do komiksów. Jednym z nich jest walka z Cheshire w epizodzie „Calling All Titans”, w trakcie której bohater stracił swój łuk. Ponownie między dwójką ujęto mały wątek miłosny w komiksowej serii Teen Titans Go! #39 , gdzie Speedy pod wpływem strzał Amora zakochuje się w Cheshire.

Red Arrow w Young Justice

Red Arrow Young JusticeW odróżnieniu od poprzednich występów na małym ekranie w nowej animacji „Young Justice” odgrywa on znacznie ważniejszą rolę. Bohater jest o wiele bardziej dojrzały, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Na początku pojawia się on pod postacią Speedy’ego, pomagającego Justice League i mającego dołączyć do nowego zespołu YJ. Ostatecznie zmienia zdanie, gdyż zdaje sobie sprawę, że członkowie Ligi nie traktują nowej drużyny na poważnie. Po mocnym buncie, Speedy rezygnuje z partnerowania Zielonej Strzale i przyjmuje postać Red Arrowa. Od tego momentu zaczyna działać solo, co możemy już zauważyć w odcinku „Infiltrator”. Roy konfrontuje nowego pomocnika Olivera – Artemis, ale zostaje mocno urażony tym, że już po kilku dniach prowadzenia samotnych akcji jego mistrz próbuje go zastąpić.  W dodatku nowa członkini zostaje przedstawiona jako siostrzenica Green Arrowa, ale Harper dobrze znając swojego mentora, wyraźnie wątpi w to kim jest bohaterka. Również w tym samym epizodzie, Artemis natrafia na Cheshire i zostaje zmuszona puścić ją wolną, aby ta nie zdradziła pozostałym członkom jej prawdziwej tożsamości.

Obrazy artykułów: cheshireandspeedy.pngPo kilku odcinkowej przerwie od występów Red Arrowa, pojawia się on w „Targets” gdzie fabuła zostaje w głównej mierze skupiona właśnie na nim. Na samym początku widać scenę w której zapobiega zabójstwu Lexa Luthora przez Cheshire, działającej na rzecz League of Shadows. Zaraz po tym możemy być świadkami interesujących relacji Red Arrow – Cheshire i Red Arrow – Lex Luthor. W końcu przestępczyni trafia do aresztu, a Czerwona Strzała udaje się do niej w celu przesłuchania. Niebawem następuje jej ucieczka i od tego momentu łucznik za wszelką cenę stara się schwytać Cheshire.

Na kolejny występ w serialu Red Arrow musiał poczekać aż do odcinka Insecurity. Wcześniej pojawił się tylko w Secrets, gdzie nie miał nawet jednej kwestii dialogowej. W odcinku łucznik dowiaduje się, że zostanie przyjęty do Ligi Sprawiedliwości, a na prośbę Green Arrowa zgadza się dołączyć do drużyny Young Justice. Większość członków reaguje pozytywnie, ale zdaje się, że Artemis nie tryska optymizmem.

Niewiele później, Czerwona Strzała powiadamia Kaldura o tym, że wciąż szuka „kreta” w zespole, a jego główną podejrzaną jest Artemis. Podczas misji bohaterka zostaje zaatakowana przez Cheshire, ale na pomoc szybko rusza Red Arrow. Jade wykorzystuje okazję i przy walce daje łucznikowi pewne oznaki zainteresowania, a także powala go na ziemię i całuje go. Po nieudanej misji wyjawia, że Artemis próbowała zmylić drużynę, a następnie zarzuca jej zdradzenie zespołu.

Wreszcie nadchodzi od dawna oczekiwany dzień. Red Arrow wraz z kilkoma innymi bohaterami wstępuje do Ligi Sprawiedliwości. Tego samego dnia w strażnicy wychodzi na jaw, że to on sam był nieświadomym szpiegiem. Dalszy ciąg zdarzeń śledzimy już w odcinku Auld Acquainstance, który z pewnością zawiera jedne z najbardziej zaskakujących momentów.

Okazuje się, że Czerwona Strzała jest klonem wykonanym przez projekt Cadmusa, a jego zadaniem od samego początku była infiltracja do Justice League. Co ciekawe łucznik cały czas działał nieświadomie. Nawet nie przyszło mu na myśl, że to on mógł być zdrajcą i do ostatniej chwili wierzył, że jest prawdziwym Royem Harperem, którego zastępował przez ostatnie 3 lata.

W innych mediach

Pierwszą animacją w której pojawił się Speedy była seria Superman/Aquaman: Hour of Adveture wypuszczona w 1967 roku. Bohater zajmował wtedy miejsce Robina. Co ciekawe, Green Arrow nigdy się w niej nie pojawił.

Mocno wzorowany na wyglądzie z Teen Titans, Szybki pojawił się w jednym z odcinków Justice League Unlimited „Patriot Act”. Głosu również użyczał mu Mike Erwin, a wizualnie postać była zbudowana odrobinę dojrzalej niż w Młodych Tytanach. Jednak kostium zostawał identyczny w najmniejszych szczegółach co wskazuje na hołd skierowany ku kreskówce.

Gościnnie Szybki wystąpił również w serii „Batman: The Brave and The Bold”, gdzie jednak odegrał chyba jedną z najmniej znaczących ról w stosunku do całego serialu.

Silent 2011-05-15, 17:18
Bardzo dobry artykuł.
Moonlady 2011-05-15, 17:35
Rzeczywiście, Zwinny, wybrałeś sobie ciekawą postać Bestia ;) O tym, że Speedy był uzależniony od heroiny, wiedziałam, ale o tym, że miał córkę... Łał.
Rachel 2011-05-15, 21:24
Świetny artykuł. Bardzo Cię lubię i bardzo lubię to,jak piszesz artykuły. Świetny; )
Milly 2011-05-16, 14:48
Super. Wielu rzeczy nie widziałam, a ten artykuł spokojnie można zaliczyć do tych najlepszych Gwiazdka :]
Nela 2011-05-23, 20:13
Po tym artykule nie śmiem twierdzić,że nie jest to ciekawa i godna wyboru postać. Bestia ;)
Meia 2011-05-26, 20:35
Ciekawy artykuł : D
Rilla 2011-07-26, 20:49
Nie spodziewałam się, że "Speedy" to tak głęboka postać.
Naprawdę świetne.
Kira 2012-03-26, 08:50
Dobre Gwiazdka :D
Insanis 2012-04-29, 13:21
Według mnie świoetnie XD
Lowenila 2014-06-28, 21:06
Ogółem to kojarzę go z większej perspektywy z Ligi i przez tą walniętą sprawę z klonem nie mogłam się połapać od Red Arrow do Arsenału i Speedy'ego... LOL
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [8 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]