Nawigacja
Raven
Raven ukazana na okładce New Teen Titans nr 2

Kim jest Raven?


Raven (alias, tłum. Kruk, prawdziwe nazwisko: Rachel Roth) to fikcyjna postać z komiksów publikowanych przez DC Comics.
Raven jest telepatą, potrafi się teleportować i posiada umiejętność kontrolowania swojej "Postaci Astralnej" (w oryg. "Soul Self", dosł. "Duchowe Ja"), która może zarówno zadawać fizyczne obrażenia, jak i służyć, jako oczy i uszy poza ciałem Raven.

Jak powstała postać?

Postać pojawiła się po raz pierwszy w piśmie DC Comics Presents (numer 26, październik 1980). Jej twórcami są Marv Wolfman i artysta George Pérez. Marv Wolfman projektując postać opisał ją Pérezowi jako kobietę-fantoma-samotnika. Pérez zaznaczył, że:
"... kaptur - który zaprojektowałem by przypominał kształtem głowę ptaka - był moim własnym wkładem, przy okazji faktu, że chciałem dać jej suknię. Nie przypominała aktywnej postaci, ponieważ jej strój wydawał się niepraktyczny w akcji."

Biografia.

Istnienie Raven można podzielić na trzy życia.
Pierwsze życie Raven to czas który spędziła od urodzenia w Świątyni Azarath oraz utworzenie Nowych Młodych Tytanów (lub Młodych Tytanów, znanych z serialu animowanego).
Jej drugie życie rozpoczęło się z chwilą, gdy zaczęła nosić biały strój. To trwało niecałe dwa lata.
Jej trzecie życie jest aktualnym ukazywanym w komiksach. Razem z początkiem trzeciego życia Raven przyjęła nowe, młodsze ciało.

Pierwsze życie.

Raven została poczęta w wyniku związku, ludzkiej kobiety o imieniu Arella i międzywymiarowego demona Trigona.  Dorastała w alternatywnym wymiarze zwanym Azarath, którego mieszkańcy byli pacyfistami, przewodzonymi przez kobietę mistyka o imieniu Azar. W miejscu swoich narodzin, była uczona jak "panować nad emocjami" przez obecnego Azara, aby powstrzymać demoniczne moce, jakie odziedziczya po ojcu. Obawiano się, że jeśli emocje wezmą górę nad Raven może się ona stać demonem tak jak jej ojciec.
Przez ten czas, Raven rzadko widywała swoją matkę i dojrzewała z dala od niej. Gdy Azar zginęła Arella wzięła na siebie wychowywanie i uczenie Raven. W tym samym czasie Raven dowiedziała sie o swoim demonicznym spadku, gdy spotkała po raz pierwszy swojego ojca twarzą w twarz. W krótce po jej 16 urodzinach, Raven dowiedziała się, że Trigon planuje dostać się do jej wymiaru i złożyła przysięgę, że go powstrzyma.
Raven z początku skontaktowała się z Ligą Sprawiedliwych, ale Liga odmówiła przyjęcia jej, za poradą Zatanny, która wyczuła demoniczną naturę Raven. W akcie desperacji Raven udało się zebrać Tytanów (informacje o pierwszych Młodych Tytanach znajdą się w osobnym artykule) i powołać Nowych Młodych Tytanów (serialowi Tytani), do walki przeciwko jej ojcu. Drużyna składała się z Robina, Starfire (Gwiazdka), Cyborga, Beast Boy/Changeling (Bestia), Kid Flasha i Wonder Girl. Raven i jej nowi przyjaciele, z czasem zaczęli traktować się wzajemnie jak rodzina. W tym wcieleniu Raven cechowała się pochmurnym charakterem, często wykazywanym przez sarkazm i uszczypliwe uwagi.
Od czasu do czasu Raven ulegała swoim emocjom, co prowadziło do problemów z innymi Tytanami. Podczas rekrutacji, Kid Flash zgodził sie dołączyć do Tytanów, dopiero, gdy Raven swoją mocą przekonała go, że ją kocha. Podczas kolejnego spotkania z Ligą Sprawiedliwych, Zatanna ujawniła tą informację, przez co inni Tytani przestali ufać Raven. W końcu, okazało się, że zmanipulowała emocje Kid Flasha i wymazała mu wspomnienia z całego zajścia, by ratować jego życie.
Dystans Tytanów do Raven nie trwał jednak długo, gdyż Trigon porwał Raven do swojego wymiaru. Drużyna pokonała Trigona i uwięziła go w międzywymiarowym więzieniu z pomocą Arelli, która została strażnikiem jego celi. Jednak Raven nadal zmagała się z wpływem jej ojca, jako, że nie został on unicestwiony. Przez długi okres czasu, Raven tylko kilkakrotnie straciła kontrolę w wyjątkowych sytuacjach, ale zawsze zdoływała ją odzyskać zanim było za późno.
Popularne wątki takie jak "Kontrakt Judasza" (historia z Terrą), miały miejsce właśnie w tym okresie.
W końcu, jednak, Trigon uciekł ze swojego lochu i przybył na Ziemię, przejął kontrolę nad Raven i w międzyczasie zniszczył Azarath. Tytani zostali zmuszeni zabić Raven, aby pozwolić duszom Azarath ją posiąść i prowadzonym przez ducha Azar w ciele Lilith, użyc ją jako kanał do zabicia Trigona. Po tej walce, Raven ponownie powstała z popiołów, oczyszczonych ze zła Trigona i zniknęła.

Drugie życie.

Następnie, poplecznicy Brata Krwiaka (oryg. Brother Blood), schwytali Raven by móc kontrolować Skrzydło (oryg. Nightwing, nowa postać Robina) w ramach planu wskrzeszenia Brata Krwiaka. Tytani uratowali dwójkę bohaterów i zapobiegli rezurekcji. Raven przyodziała następnie biały płaszcz na znak wolności od wpływu jej ojca.
Jakiś czas później nie musząc już się kontrolować, Raven odkryła, że może nie tylko wyczuwać, ale także kontrolować emocje innych. Co dziwne, umiejętność ta została przedstawiona jako nowa, mimo iż ukazana była wcześniej już w pierwszym numerze komiksu. Nauczyła się panowac nad tą mocą dopiero gdy przez przypadek sprawiła, że Nightwing się w niej na krótki czas zakochał, a jej zdawało się, że jest zakochana w nim. W tym czasie też Gwiazdka i Raven stały się bliskimi przyjaciółkami. Raven również żywiła uczucia do technopaty (rozkazywanie maszynom) Erica Forrestera, który używał energii życiowej uwiedzionych kobiet do odzyskania utraconego, w wyniku łączenia się z komputerami, człowieczeństwa. Forrester wiedział, że może wykorzystać "Postać Astralną" Raven, aby na zawsze odzyskać człowieczeństwo. Ta próba została zniweczona przez Josepha Wilsona (Jericho, syn Slade'a Wilsona), który pomógł Raven przezwyciężyć fatalne zauroczenie. Raven zniszczyła Forrestera ratując tym samym siebie.
Zła Raven ujawnia się w wątku Terror Trygona", rozpoczętym w piśmie The New Teen Titans v2.
Życie Raven toczyło się bez zmian do momentu gdy została porwana przez Stowarzyszenie Grizlołaków (oryg. Wildebeest Society) podczas wątku Polowanie na Tytanów. Grizlołak, prowadzony przez dusze Azarath które były nawiedzone, przez Trigona, zamierzał użyć kilku Tytanów, by zrealizować powrót Trigona. W trakcie potężnej walki w szczątkach Azarath, Raven została opętana, przez złe dusze i kolejny raz posłużyła złym celom ojca.
Arella, w towarzystwie Danny'ego Chase'a, użyła mocy Azar, by oczyścić Raven. Jednakże w trakcie walki jej ciało uległo zniszczeniu, a Arella i Danny dołączyli do oczyszczonych dusz Azarath i stali się Fantazmem.
Wolna od cielesnego więzienia, zła energia Trigona w duszy Raven, zdołała znaleźć nowe ciało, podobne do Raven. Raven stała się uległa złej części swojej duszy i zaczęła podejmować próby rozprzestrzenienia  ziarna Trigona na kolejne ciała. Przeszkodziła w ceremonii ślubnej Gwiazdki i Nightwinga i udało jej się zasiać ziarno Trigona w duszy Gwiazdki. Jak sie okazało, ziarno to zamiast zniszczyć duszę Gwiazdki przechowywało duszę dobrej Raven. Całe zajście spowodowało, że Gwiazdka opuściła Ziemię w ucieczce przed Złą Raven, która zasiała kolejne ziarna zła w kilku innych superbohaterach. Tytani zdołali ją pokonać tylko dzięki pomocy Fantazma.
Raven powróciła później, nadal zła, aby zniszczyć Dobrą Raven ukrytą w duszy Gwiazdki.

Trzecie życie

W postaci duszy, Raven błąkała się po Ziemii, szukając swojego miejsca na świecie, gdy przyszedł po nią Brat Krwiak. Jej dusza zreinkarnowała się w ciele nastoletniej dziewczyny, w Kościele Krwii (oryg. Church of Blood). Aktualna grupa Tytanów odkryła, że Kościół Krwii tworzyli wyznawcy Trigona. Dowiedzieli się również o przepowiedni, głoszącej że koniec świata nastąpi gdy Brat Krwiak poślubi Raven. Tytani zapobiegli ceremonii i Raven zmusiła kult do ucieczki. Później dołączyła do Tytanów i zaczęła normalne życie, jako Rachel Roth, ku czci nazwiska jej matki. Jako Rachel uczyła się w liceum.
Po odrodzeniu, Raven zakochała się w Garfieldzie Loganie (Bestia) i przez jakiś czas byli razem.
Raven odeszła od Tytanów po zakończeniu związku z Bestią. Zdradziła Cyborgowi, że Bestia, jest za bardzo dręczony przez ciężar bycia liderem Tytanów i nawet porównuje go do Nightwinga. Pozwalając innym wierzyć, że odchodzi z powodu rozstania, tak naprawdę odchodzi w wyniku odkrycia sekretu jednego z Tytanów.
Po całej nocy teleportowań, Raven ucieka, przed niewidocznymi napastnikami, niosąc książkę o niejasnej wartości. Raven ma dyskietkę zawierającą duszę Jericho, którą używa by odbyć rytuał oczyszczenia i przenosi ją do nowego ciała. Po tym incydencie powraca do Tytanów jako pełnoprawny członek drużyny.
Do Raven zgłaszają się  Robin (Tim Drake) i Wonder Girl, w nadziei, że może ona wskrzesić Superboy'a (klon Supermana), jak to zrobiła z Jericho. Niestety Raven wyjaśnia, że dusza Superboya przeniosła się w zaświaty. Bez ostrzeżenia Tytani zostają schwytani przez złych Tytanów Wschodu (oryg. Titans East) i przetransportowani, do pierwszej wieży Tytanów w Nowym Jorku, gdzie Raven zostaje umieszczona pod "opieką" Enigmy i Dueli Dent (córka Scareface'a), którzy torturowali ją psychicznie. Raven udaje się uciec, dzięki zaproponowaniu Dueli Dent wstąpienia do prawdziwych Tytanów. Po ogłuszeniu Enigmy, Raven, Duela i Cyborg wzywają posiłki w postaci Bestii, Nightwinga, Troii i Flasha (Bart Allen). Po pokonaniu Tytanów Wschodu, zdradza przesłanki, że nadal kocha Bestię, ale on nie pozwala na drążenie tematu, pozostawiając ich związek w niepewności.
Po śmierci Barta Allena, Raven wraz z dorosłymi Tytanami, decyduje się opuścić drużynę. Raven decyduje się na kontynuowanie szkoły, nie mając nigdy przedtem tak sprzyjającej okazji.
W miniserii składającej się z pięciu numerów, ukazane są losy Raven, próbującej dostosować się do normalnego życia zwykłej nastolatki.
Wolfman w skrócie opisuje tą serię:
"Ona musi zdać się na siebie i zacząć kierować własnym życiem po raz pierwszy. To coś więcej niż po prostu "opowieść o Raven". To definiuje jej nowe życie."

Serialowa RavenRaven ukazana w serialu animowanym

Dużo młodsza wersja Raven zostaje przedstawiona w serialu animowanym Młodzi Tytani (2003-2006). Jej kostium ma podobny kolor jak w wersji komiksowej, ale jej spódniczka zostaje zastąpiona trykotem, dla uproszczenia animacji. Również wokół bioder nosi łańcuch. Raven jest przedstawiona z jasno szarą skórą, fioletowo-niebieskimi oczami i fioletowymi włosami do ramion. Jej pochodzenie jest zgodne z wersją komiksową.
W wersji animowanej Raven głównie posługuje się telekinezą. Cząstki jej duszy skupiają się na obiekcie otaczając go ciemną powłogą energetyczną umożliwiają  poruszanie nimi. Czasami wypowiada mantrę "Azarath Metrion Zinthos" by skupić swoje zdolności i zwiększyć siłę ataków. Potrafi też latać, tworzyć bariery i używać "postaci astralnej". Dodatkowo Raven potrafi do pewnego stopnia leczyć, wyczuwać niektóre osoby, zatrzymywać czas. Moce Raven są ściśle związane z jej emocjami.
Raven jest najbardziej dojrzałym Tytanem, często udziela mądrych rad innym, na różne tematy. Zwykle zachowuje spokój nawet w ciężkich sytuacjach. Swoje emocje trzyma na wodzy i rzadko okazuje uczucia. Początkowo nie wpuszcza Tytanów do swojego pokoju i spędza większość czasu w samotności. Często czyta książki lub medytuje. Z biegiem czasu jej charakter staje się cieplejszy i zaczyna traktować Tytanów jak rodzinę.
Czwarty sezon serialu jest adaptacją wątku "Terror Trigona". Raven walczy, aby przepowiednia, że jest portalem dla Trigona, nie doszła do skutku. Jednak gdy Slade obdarzony mocą przez Trigona powołuje armię ognistych demonów, Raven traci nadzieję i poddaje się przeznaczeniu. W wyniku przeistoczenia w portal,  Raven staje się małym dzieckiem i zostaje uratowana z otchłani piekielnych lochów Trigona, przez Robina. Pomimo zapewnien, że nie jest dla nich przydatna, będąc bezsilna, Robin i Tytani podejmują walkę. Nie są jednak w stanie pokonać demona. Ich wysiłek skłania Raven do wystąpienia z cienia ojca i sprawia, że Raven unicestwia go czystobiałą wersją swojej "Astralnej Postaci", przywracając świat do normy.  W kolejnym sezonie powraca do początkowej postaci.
Zwinny 2009-11-19, 10:28
Oprócz bardzo małej ilości błędów artykuł jest świetnyBestia ;)
Silent 2009-11-19, 10:30
Już poprawione. Booya!
Nela 2009-11-20, 06:54
Świetny artykuł Robin :)
Rilla 2011-08-31, 11:38
Uwielbiam ten artykuł, tak samo jak ten o Loganie.
Gwiazdka9 2015-04-04, 11:53
;[ Bestia ;)
Kris Blue 2016-05-07, 11:23
W gruncie rzeczy bardziej mi sie podoba wątek miłosny besti z seriali animowanego niż z oryginału tzn. komiksu ... ;/ szkoda że zawsze kończy się to taK smutno
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [6 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]