Animowany wszechświat DC (część 1)
Animowany wszechświat DC Comics (część 1)

DC Comic, od dawna już realizuje swoje postanowienie by najsłynniejsze komiksy miały swoje seriale i filmy animowane. Choć postanowienie jest czasochłonne i wymaga sporych nakładów finansowych, firma wytrwale wypuszcza kolejne adaptacje.
W tym artykule znajdziecie krótkie opisy do tej pory wypuszczonych filmów i seriali DC Comics.

Seriale

Wypadało by zacząć od licznych seriali. Pierwszymi serialami, które zapoczątkowały tak zwany Animowany Wszechświat DC (Detective Comics Animated Universe, lub poprostu DCAU), były serie, które starsi czytelnicy mogli oglądać w dzieciństwie na angielskim Cartoon Network, lub trochę później także na Polsacie. Mowa tu o Batman: The Animated Series (w Polsce znane poprostu jako Batman).

Batman: The Animated Series (1992-1995)
       
Obrazy artykułów: b_tas_001.jpgObrazy artykułów: b_tas_002.jpg
Obrazy artykułów: b_tas_003.jpg
Seria opowiada o przygodach zamaskowanego pogromcy złoczyńców i zarazem najsłynniejszego superbohatera na naszej planecie - Batmana. Krótko podsumowując: Bruce Wayne, młody milioner ma w życiu jeden cel - walka ze złem. Kiedy będąc dzieckiem Bruce traci oboje rodziców, jego życie zmienia się na zawsze. Wychowywany, przez lokaja, służącego jego rodzinie dorasta ucząc się wschodnich sztuk walk i sztuki detektywistycznej. Te umiejętności właśnie czynią z niego niepokonanego obrońcy Gotham City. Wkrótce w mieście nie ma przestępcy, który nie bał by się człowieka-nietoperza.
Seria Batman: TAS z założenia została stworzona dla dojrzałej widowni. W serialu poznajemy postać samego Batmana, jego historię oraz wszystkich bardziej znanych zbirów z Gotham, od Jokera zaczynając. Później widzimy też w jaki sposób do mrocznego rycerza dołącza Robin (Dick Grayson).
Moim zdaniem serii nie trzeba nawet oceniać. Każdy fan DC wie, że jest wzorem dobrej adaptacji. Jest w niej po prostu wszysto - akcja, szok, suspens i dramat. Zróżnicowanie odcinków również czyni z serii atrakcyjniejszy kąsek. Młodszym fanom zaś polecam szczególnie by poznać najsłynniejsze postacie DCAU oraz ich pochodzenie.
A fanom Teen Titans, by poznali początki Robina, warto zanotować, że odcinek "Robin's Reckoning" wygrał nagrodę Emmy za najbardziej wyjątkowy film krótkometrażowy.

Superman: The Animated Series (1996-2000)
Obrazy artykułów: s_tas_001.jpg
Obrazy artykułów: s_tas_002.jpg
Obrazy artykułów: s_tas_003.jpg
W krótce po zakończeniu prac nad Batmanem, przyszła kolej na równie znanego Supermana. Seria leży w olbrzymim kontraście do Batman: TAS. Dominują jaśniejsze barwy, lżejszy klimat i mamy wrażenie, jak byśmy wyszli z ciemnej jaskini i wreszcie ujrzeli światło dzienne.
Ale czas przejść do rzeczy. Kim jest Superman tłumaczyć nikomu nie trzeba, tak więc względem formalności. Pewnego w małym miasteczku Smallville dzieje się coś wyjątkowego. Bezdzietna para farmerów - Jonathan i Martha Kent, widzą spadający na ziemię obiekt z kosmosu. Gdy znajdują rozbity o ziemię przedmiot, okazuje się on być kapsułą kosmiczną, w której znajduje się niemowlę. Dobroduszni famerzy traktują całe zajście jako dar z niebios i przygarniają niemowlę.
Swojego nowego synka nazywają Clark. Z początku dziescko wydaje się zupełnie normalne i niczym nie różniące się od innych ludzi, jednak gdy Clark zaczyna dorastać odkrywa w sobie niezwykłe zdolności. Wychowywany w duchu patriotyzmu i przykładnego obywatelstwa, zaczyna wykorzystywać swoje moce do pomocy innym.
Gdy postanawia przeprowadzić się do wielkiego miasta Metropolis, dostrzega również potrzebę ukrywania swojej tożsamości.
Od tej pory widzimy dwie tożsamości - nieśmiałego, gapowatego dziennikarza Clarka Kenta i silnego człowieka ze stali, Supermana. Clark zatrudnia się w Daily Planet, gdzie rozwija karierę reporterską u boku Lois Lane i młodego fotografa Jimmiego Olsena. Wkrótce zakochuje się w nowej koleżance. Lois staje się znana jako dziewczyna Supermana. A między dwóją nawiązuje się dziwaczna więź komplikowana, przez podwójne życie Clarka.
Wielkim błędem było by nie wspomnieć o wrogach, którzy zaciekle próbują pokonać Supermana. Najważniejszym nemezis Supermana staje się młody milioner Lex Luthor, który za wszelką cenę chce zdobyć wielką władzę i przewagę nad bohaterem.
Oceniając serię, muszę przyznać, że  nie jest tak dojrzała jak Batman i raczej nadaje się dla młodszych widzów, jednak mimo to uważam ją za bardzo ważny tytuł. Polecam, by poznać kolejne postacie, które w Batmanie nie wystąpiły.

The New Batman Adventures (1997-1999)

Jako, że fani Batmana czuli wielki niedosyt, dwa lata po zakończeniu prac nad pierwszą serią, rozpoczęto pracę nad jej kontynuacją. Tym razem zmieniono kreskę i wiele postaci otrzymało nowy wygląd, czy lepszy każdy sam oceni, ja osobiście nie przepadam za tą zmianą. W kontynuacji poznajemy kolejne postacie. Pojawia się Batgirl - Barbara Gordon. Widzimy rosnącą niezgodę między Batmanem i Robinem, która owocuje rozdzieleniem się bohaterów i nowym wcieleniem Dicka Graysona - Nightwingiem. Poznajemy także jego następcę w roli Robina, Tima Drakea.
Seria jest bardzo podobna do poprzednika i uważam ją za godną kontynuację. Jest również dobrym źródłem wiedzy dla fanów Robina.

The New Batman/Superman Adventures (1997–2000)

Równolegle powstała też seria ukazująca wspólne przygody Batmana i Supermana. O serii napiszę więcej, już wkrótce. Ważne jest natomiast pozostawienie oryginalnego stylu rysowania postaci.

Batman Beyond (1999–2001)
Obrazy artykułów: beyond_001.jpgObrazy artykułów: beyond_002.jpgObrazy artykułów: beyond_003.jpg
W Polsce znana pod tytułem Batman Przyszłości. Seria jest jedyną chyba, która nie ma swojego pierwowzoru w komiksie. Jest to wyjątek w dziełach DC, gdzie animacja inspiruje komiks, a nie odwrotnie. Akcja toczy się w Gotham City po roku 2039, gdy Bruce Wayne jest już zgrzybiałym starcem poruszającym się o lasce. Gotham potrzebuje nowego obrońcy, którego otrzymuje w wyniku pozornego zbiegu okoliczności. Pewnego dnia nastoletni Terry McGuinnis, staje w obronie swojej dziewczyny przed bandą Jokersów. W wyniku tego zostaje przez nich ścigany, aż trafia na próg posiadłości Waynea. Wraz ze starym Brucem przeganiają Jokersów, ale Bruce w wyniku przemęczenia odczuwa bóle.Terry pomaga mu wrócić do domu i zostawiając śpiącego Brucea kieruje się do wyjścia. Przypadkiem jednak trafia na wejście do jaskini Batmana.
Resztę obejrzyjcie sami. Serial godny polecenia, jako pierwszy ukazuje w roli bohatera nastolatka. Kreska na bardzo przyzwoitym poziomie. Neo-Gotham wygląda równie mrocznie jak za czasów pierwszego Batmana, a nowoczesność świata przyszłości jest bardzo do przyjęcia i nie wygląda sztucznie. Akcja zazwyczaj dość wartka, czasem można poczuć, że brakuje chwili na relaks, dlatego niektórym czas przed ekranem może nieco ciążyć. Szczególnie cieszyć się z serialu będą wielbiciele kina akcji. Z nieco innego punktu widzenia można zauważyc, też że serial kierowany jest do szerszej widowni, a przez bójki pościgi i wybuchy przebija się gra uczuć i skomplikowane problemy bohaterów.

Static Shock (2000-2004)
Obrazy artykułów: ss_001.jpgObrazy artykułów: ss_002.jpgObrazy artykułów: ss_003.jpg
Większość czytelników zapewne nie ma zielonego pojęcia kim jest Static. Tak samo było ze mną. Zanim sięgnąłem ostatecznie po ten tytuł miałem raczej negatywne nastawienie, bo przecież jak słaby musi być serial o którym nikt nie słyszał.
Nie macie nawet pojęcia jak bardzo się myliłem. Mimo iż, tytuł faktycznie nie wiele mówi, to właśnie ten serial najbardziej mnie ujął!
Statick Shock opowiada o młodym afroamerykaninie - Vergilu Ovidzie Hawkinsie. Vergil jak każdy nastolatek ma typowe dla swojego wieku problemy - szkoła, dziewczyny, komiksy imprezy itp. Pewnego dnia stając w obronie szkolnej koleżanki trafia na celownik szkolnego buntownika, co skutkuje wieloma problemami. W obronie Vergila stają członkowie lokalnego gangu. W zamian za protekcję chcą by Verge do nich dołączył. Nie mając zbyt wielkiego wyboru Verge wychodzi wieczorem w wyznaczone miejsce, w którym dowiaduje się, że cały gang na zawsze "zakończy" jego problem. Dochodzi do bójki dwóch gangów na terenie fabryki. w pewnym momencie ze stojących tam kontenerów ulatnia się gaz, który powoduje u bijących się przeróżne mutacje. Spłoszeni przez policję ludzie uciekają gdzie się da. Verge jako jeden z wielu uchodzi, z wydarzenia pozornie bez szwanku. Następnego dnia spotykają go dziwaczne zjawiska, a wkrótce odkrywa, że posiadł zdolność kontrolowania i przewodzenia elektryczności. Wraz z przyjacielem postanawia wykorzystać swoje zdolności by zostać superbohaterem. Pod pseudonimem Statick przeczesuje miasto walcząc z wieloma ofiarami nieznanego gazu zwanymi "Bang-Babies".
Tak wygląda ogólna fabuła, ale wierzcie mi serial kryje w sobie wiele ciekawych niespodzianek. Statick jest moim zdaniem arcydziełem designu i zdecydowanie jest to postać, którą można szybko polubić. Serial ma również liczne wady. Najważniejszą chyba jest słaba jakość animacji i sporo błędów w rysunkach. Wady te zostają z sezonu na sezon niwelowane, ale na początku mogą zniechęcać. Również przyznam, że świąteczny odcinek, był chyba jednym z lepszych jakie w życiu widziałem, jeśli chodzi o seriale animowane.
Ostatecznie każdy osądzi samodzielnie ten serial.Polecam go szczególnie fanom Tytanów, ponieważ sam Static w pewnym momencie swojej kariery również dołączył do grona Młodych Tytanów. W serialu zagościło także kilka znanych postaci z wszechświata DC.

The Zeta Project (2001-2002)
Obrazy artykułów: zp_001.jpgObrazy artykułów: zp_002.jpgObrazy artykułów: zp_003.jpg
Zeta Project to seria pochodna, która swój początek ma w serii Batman Beyond. Opowiada o losach Robota zabójcy, który doświadcza kryzysu egzystencjalnego, gdy odkrywa, że jego cel jest niewinny. Robot zaczyna czuć w sobie dobro i docenia wartość życia. Po tym zdarzeniu wie już, że nie jest w stanie odbierać życia i porzuca swoją misję. Jest ścigany przez oddziały NSA i obsesyjnego agenta Benetta. Wspiera go 15-letnia dziewczyna, która uciekła z domu, Rosali "Ro" Rowen.
Osobiście uważam, że nawet sumienny fan DC może sobie ten tytuł podarować. Nie zawiera żadnych ciekawych nawiązań do reszty wszechświata, a jedynym połączeniem, jest Batman przyszłości. Być może jednak są i tacy, którym tytuł przypadnie do gustu.

Justice League (2001-2004) i Justice League Unlimited (2004-2006)
Obrazy artykułów: jl_001.jpgObrazy artykułów: jl_002.jpgObrazy artykułów: jl_003.jpg
O tych tytułach, na szczęście już nie trzeba się długo rozwodzić. Dzięki telewizji Cartoon Network mogliśmy poznać zarówno samą Ligę, jak i wiele istotnych wydarzeń wszechświata DC.
Seria opowiada o losach największej na ziemii organizacji zwalczającej zło - Ligi Sprawiedliwych. Stworzona przez znanych bohaterów świata DC takich jak Batman, Superman, Wonder Woman, Flash i wielu innych. Poznajemy wiele postaci, które od dawna istniały w komiksach DC. Dowiadujemy się, jak zdobyli swoje moce, skąd pochodzą i dlaczego zostali bohaterami. W obu seriach odbywamy wraz z postaciami wielokrotne podróże w czasie i przestrzeni. Ciężko opisać ten serial by uchwycić cały jego urok.
Najważniejsze, jest to, że dostajemy coś co wcześniej opisane było w tysiącach komiksów na tacy, w łatwej do przyswojenia i wygodnej formie. Odcinki są bardzo zróżnicowane. Tematyka sięga od czarów, po technologię, od walki po uczucia, od Atlantydy po wyspę amazonek. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wielość postaci i ich zróżnicowanie powoduje u widza radość, niczym u małego dziecka w wielkim sklepie z kolorowymi słodyczami.
Zdecydowanie polecam serial każdemu, kto interesuje się postaciami świata DC, lub komuś, komu nie chce się czytać ton komiksów.


Moonlady 2011-04-17, 19:50
Łał. Nie miałam pojęcia, że spod "ręki" DC wyszło aż tyle animacji, a wiem, że to jeszcze nie wszystkie.
Mam pytanie: czy "Static Shock" jest dostępny w polskiej wersji językowej? Bo mnie zaintrygował...
Zwinny 2011-04-17, 20:00
Świetny artykuł. Wszystko ciekawie, dość dokładnie i zachęcająco opisałeś. Z całą pewnością kilka z tych seriali jeszcze obejrzę no i gratuluję artykułu!
Silent 2011-04-17, 20:54
Niestety nie jest, ale fajnie, że Cię zaintrygował, bo według mnie jest jedną z najlepszych seryjnych produkcji DC.
Dzięki za pozytywne komentarze, za jakiś czas dodam część 2 z serialami, które wyszły po 2004 roku
Ola26 2011-04-20, 17:02
Przypomniałeś mi o Batman Beyond niesamowite to było ;]
TypowySlade 2014-08-11, 15:18
Liga sprawiedliwości.
Aż łezka się w oku zakręciła.
Kruk 2015-04-01, 23:16
Świetny artykuł , nie miałąm pojęcia ze istnieje coś takiego jak The Zeta Project
Sandela 2016-11-09, 01:26
Pierwszorzędny artykuł. Gigantyczna dawka unikalnych informacji. Podziękowania za trud.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [4 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]