Nawigacja
Jinx

Kim jest Jinx?Jinx

Jinx (znana także jako Lucky lub Nicole Diaz, jej prawdziwe dane nigdy nie zostały ujawnione) to fikcyjna postać spod szyldu DC Comics, która pojawiała się w komiksach, grach i animacjach. Swój pierwszy występ zaliczyła w sierpniu 1985 roku w Tales of the Teen Titans vol. 1 #56. Jej autorami są scenarzysta Marv Wolfman i rysownik Chuck Patton. Została stworzona na podstawie męskiej postaci o tym samym imieniu.

Pochodząca ze Wschodnich Indii zła czarodziejka czerpie swoje moce z Ziemi, z której powstała i w tylko niewielu aspektach przypomina Jinx znaną z serialu.

 

Biografia

Fearsome Five

Jinx była początkowo uczennicą mistrzyni mocy okultystycznych w indyjskiej świątyni. Kiedy poznała wszystkie tajniki czarnej magii, użyła swoich mocy do zamordowania współuczniów i nauczycielki, by zostać jedyną osobą na świecie, posiadającą taką wiedzę i moce. Została złapana i osadzona w więzieniu dla metaludzi w S.T.A.R. Labs. Została uwolniona podczas ataku Fearsome Five (w składzie Dr. Błysk, Psimon, Gizmo, Mamut)  i przyłączyła się do nich. Czyniąc zło, grupa popadła w konflikt nie tylko z Tytanami, ale również innymi bohaterami. Drużyna została pokonana, a czarodziejkę odesłano do Indii, by postawić ją przed sądem. Udało jej się zbiec i powrócić do USA, ponieważ lokalne władze nie potrafiły poradzić sobie z jej potężnymi czarami. Ponownie ją złapano i umieszczono w więzieniu Alcatraz, razem z Mamutem i Gizmo.

Villainy Inc.

Kiedy Circe stworzyła armię superprzestępczyń i zamieniła wszystkich męskich superbohaterów w zwierzęta, Jinx dołączyła do polowania na przemienionych herosów w magicznie odizolowanym od świata Nowym Jorku. Przeciwko nim do walki stanęły bohaterki na czele z Wonder Woman. Grupa została rozbita, a zaklęcie odwrócone. W późniejszym czasie, gdy Królestwo Atlantydy zniknęło, królowa Clea postanowiła objąć rządy na tamtym terytorium. W tym celu założyła Villainy Inc. (złożone m.in z Cyborgirl i Giganty). Kiedy Clea ukradła Trójząb Posejdona, otworzyła międzywymiarową dziurę, dzięki której objęła rządy w starożytnym mieście w Shamballah. Śledzone przez Wonder Woman, Villainy Inc. zostało pokonane, a Jinx wróciła do Alcatraz. Po ponownym przyłączeniu się do Fearsome Five i nieudanej misji kradzieży planów nuklearnych, podczas której o mało co nie zginął Gizmo, Jinx dołączyła do Secret Society of Super Villains.

Serialowa JinxJinx

Jinx, którą znamy z serialu łączy z pierwowzorem tak naprawdę tylko imię. Amerykańska nastolatka z różowymi włosami i różowymi oczami jest uczennicą w akademii Rój i strzela różowymi piorunami z rąk. Jej strój w niczym nie przypomina znanej z komiksów wersji - białe szaty i złota biżuteria zostały zastąpione przez fioletowe ubranie i rajstopy w czarne paski. Razem z Gizmo i Mamutem dokonuje kradzieży i rozbojów. Jest najbardziej dojrzała z całego H.I.V.E. i oczekuje poważnego traktowania. Lubi rysować. Początkowo za cel obrała sobie zaimponowanie Madame Rouge, lecz dzięki Kid Flashowi opuszcza szeregi Brotherhood of Evil i staje po stronie dobra.

Pojawia się również w:

- Teen Titans Go!

- DC Super Hero Girls (okazjonalnie w tle)

- Teen Titans (gra z 2005 roku)

- Teen Titans (gra z 2006 roku)

- DC Universe Online (DLC: Synowie Trygona)

 

Ciekawostki

- Jinx nie jest łysa, sama zgoliła swoje włosy. I tak nikt nie wie, jaki mają kolor;

- W komiksach jej oczy mają kolor brązowy, choć zdarzało się również przedstawienie jej postaci z różowymi oczami;

- Ponieważ czerpie swoje moce z ziemi, musi jej dotykać (dlatego chodzi bez butów) - w przeciwnym wypadku jej moce słabną lub kompletnie znikają;

- Jej moce w komiksach kompletnie różnią się od tych ukazanych w serialu. Komiksowa Jinx potrafi latać, kontrolować ziemię, ogień, wodę i powietrze, wytwarzać ładunki energii, tworzyć iluzje, przewidywać przyszłość, manipuluje również materią (sprowadzanie katastrof naturalnych, powodowanie nagłych śmierci, przynoszenie szczęścia lub pecha);

- Potrafi wyczuwać niebezpieczne sytuacje, nim się wydarzą;

- Ukazała się dotychczasowo w 85 zeszytach;

- Jinx znana z komiksów kieruje się tylko i wyłącznie własnym dobrem i zawsze staje po tej stronie konfliktu, dzięki której może więcej zyskać;

- Tak naprawdę nie jest do końca człowiekiem - należy do rasy Homo Magi. Jest to rasa cechująca się wrodzoną zdolnością władania magią. Najbardziej znaną przedstawicielką tej rasy jest Zatanna. Nie wszystkie postacie władające magią w uniwersum DC należą do tej rasy. Nie należą do niej m.in półdemony (Raven), ludzie, którzy nie mieli wrodzonych zdolności magicznych, lecz nauczyli się czarów (John Constantine); osoby pozostające pod wpływem magicznych artefaktów, jak np. hełm Dr. Fate’a czy starożytni bogowie.

Zwinny 2016-07-04, 17:24
Zabrakło mi wzmianki o Jinx z The New 52, gdzie razem z Fearsome Five walczyła przeciwko Metal Men' om i Cyborgowi.
comicnewbies.files.wordpress.com/2015/01/the-metal-men-vs-the-fearsome-five-1.jpg
For 2016-07-04, 18:05
Tej informacji nie udało mi się niestety znaleźć, ale poszukam głębiej. Dzięki za info Gwiazdka :D
Gwiazdeczka 2016-07-07, 16:35
W sumie to ciekawe, dlaczego w serialu ukazali ją tak bardzo odmiennie. Nie mówiąc już o pochodzeniu. Tu Indie, tam Ameryka. Mogli zastosować tą ciemniejszą skórę, chociaż chyba jednak jasna karnacja przy różowych włosach, jak te, wypada tutaj lepiej. Mimo wszystko dobrze, że nie zrobili jej łysej Bestia ;) Moim zdaniem w komiksie to akurat pasuje, ale wiadomo - kreski całkowicie różne, a to wiele ma do rzeczy.
LaVrence 2016-07-09, 09:40
W każdym razie pod względem urody Jinx z komiksów bardziej pasuje do Cyborga niż ta z TT. Gwiazdka :D
Ciekawy artykuł, ukazuje w sumie nawet zupełnie inną postać nim tą, którą znamy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [3 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]