Rzeczy które powinieneś wiedzieć o Młodych Tytanach

Kreskówka Teen Titans wzoruje się w głównej mierze na serii komiksowej The New Teen Titans z 1980 roku. W skład drużyny wówczas wchodzili: Robin, Kid Flash, Wonder Girl, Raven, Cyborg, Bestia i Starfire. W kreskówce zabrakło jedynie Wonder Girl. Na pocieszenie wystąpiła ona w komiksie bazującym na serialu – Teen Titans Go! z 2004 roku.

Robin jest uczniem Batmana. W młodości jego rodzice zginęli tragiczną śmiercią na skutek sabotażu w Cyrku Haley. Młody Richard Dick Grayson stając na tropie przestępców i bawiąc się w detektywa napotyka się na Bruce'a Wayne'a/Batmana i zostaje jego pierwszym protegowanym/adoptowanym synem.

Młodzi Tytani to nie tylko... Tytani. Wiele podobnych postaci, pomocników czy mentorów pojawia się w różnych grupach. Najwięcej wspólnego z Tytanami mają Justice League oraz Young Justice. Wiele postaci ma różne wcielenia (pseudonimu Robin dla przykładu używało 7 różnych osób, raz trafiło się ono nawet małpie). Często na przestrzeni dziesięcioleci członkowie Tytanów dorastali i stawali się bohaterami działającymi pod innym pseudonimem oraz wchodzili w skład różnych zespołów.

Chociaż do niedawna jedyną produkcją w której można było wyśledzić Tytanów była tylko kreskówka, to od kilku lat sytuacja robi się oraz lepsza. DC wypuściło New Teen Titans – miniserię klipów z Tytanami mającą sprawdzić ich popularność i na skutek jej sukcesu serial Teen Titans GO! Który kojarzony jest z wysokiej popularności. Oprócz tego wielu członków (wprawdzie cała masa) pojawiła się w serialu Young Justice (który gorąco polecam), a Tytani lub inne ich wcielenia regularnie pojawiają się w filmach z DC Universe Animated Original Movies (Robin, Starfire, Nightwing, Kid Flash, Cyborg – dla przykładu) oraz zaliczają mniejsze camea w innych serialach. DC skłania się obecnie w adaptowanie klasycznych historii i czekamy na informacje na temat zapowiedzianego filmu Justice League vs Titans który ma ukazać się w połowie 2016 roku.

Chcąc nie chcąc, Batman zawsze będzie obecny w życiu Tytanów, ze względu na jego powiązania z Robinem. Dick od początku był jego protegowanym. W późniejszym czasie przybierał nazwę Nightwinga, a nawet zastępował Batmana. Wyróżniamy głównie czterech Robinów (resztę można sobie odpuścić): Dick'a Graysona, Jason'a Todd'a, Tima Drake'a oraz Damiana Wayne'a (ten ostatni strasznie mnie odrzuca i jak dla mnie to jedna z najgorszych komiksowych postaci, ale mimo wszystko, wypada ją znać). Absolutnie powinniście obejrzeć film Batman: Under The Red Hood który w mistrzowski sposób opowiada o śmierci drugiego Robina – Jasona Todd'a z rąk Jokera i to właśnie on zapisze się najbardziej w jego pamięci.

Jeśli chodzi o wydawnictwo DC Comics rozróżniamy dwa okresy – ten przed restartem uniwersum (do 2011 roku) i ten po restarcie, nazywany The New 52. W pierwszym miały miejsce wszystkie klasyczne przygody Młodych Tytanów. Wraz z nadejściem New 52 zostały one jednak całkowicie zamazane. Cyborg nigdy nie spotkał Tytanów, zamiast tego dołączył do Ligi Sprawiedliwości. Sama grupa pojawia się w okresie po restarcie, jednak ma bardzo mało wspólnego z starymi Tytanami i o wiele bardziej przypomina Young Justice. Więcej ma wyjaśnić mini-seria (spin-off Convergence) pod tytułem Titans Hunt, która ukazuje się od października tego roku i będzie liczyć 12 numerów.

Tytani to synonim anulowanych projektów. Zaskoczeni? Niestety. W przeszłosci zrezygnowano z takich projektów jak Teen Titans: Judas Contract, Teen Titans Live Action, Raven, Graysons, a zapowiadany ostatnio serial Titans także chyli się ku upadkowi.

Judas Contract. Wśród wielu przygód jakie przeszli Młodzi Tytani, ta zapisała się szczególnie. Dlaczego? Bo to klasyk i istna perełka komiksowa, która opowiada o infiltracji Terry do Teen Titans na rozkaz Slade'a. Wątek został luźno przedstawiony w serialu animowanym. Jeśli jednak macie się za prawdziwych fanów – jest to zdecydowanie historia, którą wypada znać. Może Was odrzucać stary styl rysunków, nudne kolory i ogólnie kiepska jakość (w sensie materialnym) jednak po przeczytaniu historii poczujecie ogromną satysfakcję.

Wrogowie. Wszyscy najważniejsi wrogowie jak Brother Blood, Deathstroke (Slade) czy Trigon zostali wystarczająco dobrze przedstawieni w serialu i raczej są znani każdemu. Deathstroke jednocześnie wyrósł na jednego z głównych bad ass'ów i często pojawia się w różnych produkcjach z niemałą rolą.

Skoro jesteśmy w temacie – jeśli szukacie dla siebie serialu aktorskiego w którym od czasu do czasu będzie okazja do ujrzenia postaci ze świata Teen Titans albo luźno z nimi powiązanych, polecam rzucić okiem na następujące produkcje:

  • Smallville: ogromny tasiemiec mający na koncie 10 sezonów i opowiadający o przygodach Clarka Kenta, sporadycznie pojawiali się członkowie Tytanów, ale raz zawitał Cyborg.
  • Arrow: stosunkowo nowa pozycja opowiadająca o przygodach Olivera Queena – Zielonej Strzały. Chociaż serial może nie powala na kolana, to zapewniam, że jest to solidna pozycja. Polecam ją głównie ze względu na rewelacyjny sezon drugi i mocno poprowadzone postacie Deathstroke'a oraz Brother Blood'a. Oprócz nich w serialu pojawiają się także Red Arrow/Arsenal, Speedy i kilka innych bohaterów.
  • Flash: w produkcji akurat nie wyłapałem dotąd żadnej konkretnej postaci z TT, ale jeśli polubicie Arrow'a to pewnie i ten serial wpadnie wam w oko (absolutnie odradzam oglądanie go z osobna). Obie produkcje poprowadzą do powstania Legends of Tomorrow, które ma zadebiutować w styczniu.

 

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [4 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]