Nawigacja
Bestia

Kim jest Bestia?

Changeling

 

Garfield Mark „Gar” Logan, znany również jako Bestia (Beast Boy, lub Changeling) jest fikcyjną postacią, superbohaterem ukazanym w komiksach publikowanych przez DC Comics. Posiada on zdolność przybierania postaci dowolnych żywych stworzeń z królestwa zwierząt (w niektórych przypadkach wystąpiły drobne odstępstwa), jego cechą charakterystyczną jest zielony kolor niezależny od przybranej postaci.

 

Jak powstała postać?

 

Postać stworzyli Arnold Drake i Bob Brown, pierwszy raz pojawiła się w komiksie Doom Patrol numer 99 (listopad 1965).

 

Biografia.

 

Jako dziecko złapał rzadką chorobę, gdy ukąsiła go zielona małpka zwana Sakutia, zostaje ocalony przez rodziców, którzy użyli na nim nietestowanego wcześniej serum. To właśnie efekt uboczny tego serum wywołał u niego pojawienie się zielonego barwnika w skórze i włosach oraz możliwość metamorfozy. Rodzice Garfielda giną w wypadku żeglarskim, o którym po dziś dzień myśli, że mógłby mu zapobiec. Po ocaleniu go z rąk złoczyńców, którzy bili go i zmuszali do używania mocy do swoich kradzieży. Garfield trafia pod opiekę wybranego przez sąd Nicholasa Galtry'ego, który nim pogardza i sprzeniewierza jego majątek. Gdy Logan wkracza w okres dojrzewania, Galtry rozumie, że jego machlojki wyjdą na jaw, a będąc dorosłym Garfield weźmie spadek we własne ręce. Z tego powodu Galtry planuje zabić młodego Garfielda. Zatrudnia różnych oprychów, by wykonali czarną robotę, lecz powstrzymani zostają przez Doom Patrol, którego członkini Rita i jej mąż Steve Dayton, ujawniają sprzeniewierzenia i adoptują Garfielda Logana. W tym okresie, sprzymierza się on z drużyną bohaterów, zakładając jeden z ich kostiumów (dodatkowo wkładając zakrywającą głowę w kolorze czarno lub żółto fioletowym, by ukryć swoją tożsamość) oraz przyjmuje imię Bestia. W czasie współpracy z Doom Patrol, Garfield nawiązuje romantyczną więź z dziewczyną ze swojej szkoły – Jillain Jackson. Po tym jak ratuje ją przed Galtry'm (który używał aliasu „Arsenal”), ich związek się rozpada. Bestia jest głęboko poruszony śmiercią członków Patrolu. Nazywany po prostu Bestia (oraz samymi przezwiskami, jako, że drużyna jest zdenerwowana jego „wizytą” w głównej siedzibie) podczas swojego debiutu. Podczas swojego drugiego występu (Doom Patrol numer 100) zostaje dwukrotnie nazwany „Craig” przez Galtry'ego (gdy ten się mu przedstawiał). W kolejnym numerze z kolei po raz pierwszy użyto imienia Gar, a później ledwie wspomniane jest także nazwisko Logana, co wygląda jak gdyby już wcześniej zapoznano z nimi czytelników. Pełne imię Garfield nie zostało przywołane aż do jego wystąpienia w The New Teen Titans około piętnastu lat później.

 

Przyłączenie się do Tytanów

Później używa zarówno swojej zielonej skóry jak i zmiennokształtności by zagrać istotę pozaziemską w serialu telewizyjnym Space Trek 2020, ale seria zostaje odwołana z powodu konfliktów praw autorskich ze strony Star Trek oraz Space:1999. Podczas jego nagrań, Gar dołącza do Młodych Tytanów z zachodniego wybrzeża znanych jako Tytani Zachodu, później zostaje członkiem Nowych Młodych Tytanów zebranych przez Raven. W tym czasie przybiera on imię Changeling. Zmiana imienia zostaje wyjaśniona dopiero podczas retrospekcji która ujawnia, że Galtry tak ośmieszył jego poprzednią tożsamość, że była już dla niego zrujnowana. Pozostaje z Tytanami przez długi czas i zaprzyjaźnia się z Cyborgiem.

Postać Bestii często bywa komiczna. Jednakże jest tylko powierzchowny obraz, ponieważ używa on humoru, by ukryć wewnętrzne cierpienie. Bestia przeżył wiele ciężkich chwil w życiu, niektóre opisane wcześniej. Również, w czasie pobytu z Tytanami, dowiadujemy się, że ojczym Garfielda zostaje doprowadzony do szaleństwa, przez swój hełm, który jest centralą jego mocy. Bestia zakochuje się również w dziewczynie, potrafiącej kontrolować ziemię, o imieniu Terra. Została ona członkinią Młodych Tytanów, lecz z czasem okazało się, że była szpiegiem pracującym dla Deathstroke'a (Slade Wilson). Pomimo wielu tragedii, Garfield pozostaje przyjazny i wesoły.

Seria limitowana – Tytani Zachodu

Starając się kontynuować swoją karierę aktorską, Gar odchodzi od Tytanów i przenosi Beast Boysię do Los Angeles by zamieszkać ze swoim kuzynem Mattem, który jest scenopisarzem. Odnosi porażkę w poszukiwaniach poważnej pracy i postanawia oczyścić swoje imię, po tym jak zostaje wrobiony w serię morderstw w mieście. Z czasem odkrywa, że prawdziwym sprawcą jest Gemini – córka jednej z głównych przestępczyń z którymi walczył Doom Patrol – Madame Rouge. Obwiniała Garfielda za zgon swojej matki i ujawnia, że zatrudniła dwóch przestępców, znanych jako Fear (Strach) i Loathing (Wstręt) by porwali Tim'a Bender'a i Vicky Valiant, współaktorów Garfielda z planu Space Trek 2020. Ze związanymi aktorami, Gemini zamierza uciec, lecz zostaje pokonana, przez połączone siły Bestii (który decyduje się powrócic do tego pseudonimu) oraz jego znajomej z Tytanów Zachodu – Bette Kane. Bestia raz jeszcze decyduje się zostać pohaterem u boku Bette i Matt'a. Razem kupują nowy apartament. Podczas towarzyszenia Bette w podróży do Tokyo na mecz tenisowy, Gar zostaje opętany przez Tengu, potem zostaje uwolniony przez japońskiego bohatera Bushido. Jakiś czas później po nieudanej próbie odtworzenia Tytanów Zachodu, jako Tytanów L.A. (ukazane w Titans Secret Files numer 2, październik 2000) Garfield ponownie dołącza do głównej drużyny Tytanów.

Mentor

Po śmierci Donny Troy, Tytani i Young Justice zostają rozwiązani. Powracając do San Francisco, Cyborg, Gwiazdka i Bestia decydują założyc nową drużynę Młodych Tytanów, w której będą pełnić rolę nauczycieli dla byłych członków Young Justice. Podczas wydarzeń z wątku Infinite Crisis, Bestia zbiera zespół złożony z byłych i obecnych Tytanów do walki z Superboy-Prime. Pomimo niesamowitych starań, Tytani zostają pokonani i kilku z nich włącznie z Bushido zostaje brutalnie zabitych.

Seria One Year LaterDoom Patrol

Wdarzenia z czasu Infinite Crisis ujawnione zostają w współczesnych komiksach. Teen Titans vol. 3, numer 34 (maj 2006) ukazuje sceny z roku pomiędzy wątkami Infinite Crisis i One Year Later, z punktu widzenia uszkodzonego Cyborga. Garfield dowodzi Tytanami, jeszcze przed odejściem z powodu zerwania z Raven. Dołącza później do swojej pierwszej drużyny, Doom Patrol, zostawiając dowodzenie nad Tytanami Robinowi. Jest również niespokojny, że zostanie w drużynie w której nie ma Cyborga. Po przebudzeniu Cyborga, Bestia i reszta Doom Patrol pomagają Tytanom w zwalczeniu Bractwa Zła (Brotherhood of Evil), którego członkom udało się sklonować Mózg (postać, nie mylić z organem). Klon okazuje się jednak porażką i Mallah urywa mu głowę chcąc przechować mózg swojego pana.

Po powrocie Bestia jest wściekły gdy dowiaduje się, że przywódca Doom Patrol (Chief, a.k.a. Dr. Niles Caulder ) manipulował nimi i próbował tego samego z Kid Devil'em. Garfield i jego rodzice sprzeciwiają się Chief'owi i zmuszają go do odejścia z pozycji lidera. Bestia pozostaje ze swoją starą drużyną, twierdząc, że go potrzebują, jednak odpowiada na wezwanie Raven, która wzywa go do pomocy w walce z Tytanami Wschodu. Raven okazuje pewne wskazówki, że wciąż go kocha i oferuje pomoc w wyleczeniu go po walce z Deathstroke (Slade), lecz Gar pozostaje niepewny.

 

Titans


W pierwszym numerze komiksu o tytule Titans (2008), Gar zostaje zaatakowany przez Trigon'a, który zalewa jego pokój lawą. W efekcie tego wydarzenia Gar dołącza do Tytanów wkładając kostium podobny do dawnego kostiumu który nosił jako Changeling. W późniejszych numerach komiksu Tytani zostają zaatakowani przez Dzieci Trigon'a, które wykorzystują chowaną złość i gniew Garfielda przeciwko Raven, którą wykorzystują w analogiczny sposób. Dwójka bohaterów atakuje się wzajemnie, lecz ich walka zostaje przerwana, gdy Tytani dochodzą do siebie po ataku.

Trzej bracia pół-krwi Raven używają jej i Bestii, przemieniając go w postać demonicznego stwora, do stworzenia nowego portalu do wymiaru Trigon'a. Raven używa własnej mocy by wzmóc w nich chciwość i powoduje, że pragną posiąść resztki mocy jaka pozostała Trigon'owi. Portal zostaje zamknięty, a trzej bracie przekonani, że zyskali wielką moc odchodzą, przywracając Bestii zwykłą postać.

Po tych wydarzeniach, drużyna lokuje się w Wieży Tytanów (prawdopodobnie w Nowym Jorku), gdzie próbują się otrząsnąć po ostatnich wydarzeniach. Raven i Bestia udają się razem na „wcale-nie-randkę”. Po spotkaniu twarzą w twarz z braćmi Raven czuje, że traci kontrolę i zsuwa się w cień wpływów swojego ojca. Bestia odrzuca taką możliwość i pozostaje ślepy, podczas gdy Raven powoli się poddaje swojej ciemnej stronie. Przy ponownym spotkaniu swoich braci, Raven używa teleportacji i razem z nimi znika, pozostawiając Bestię by ostrzegł resztę.

Tytani ratują później Raven dzięki kryształowi, który zostawiła Donnie Troy (Wonder Girl). Klejnot zawierał w sobie część jej czystej postaci astralnej, która zmyła zło z duszy Raven. Gdy było już po wszystkim Raven obdarzyła Bestię i resztę Tytanów podobnymi klejnotami na wypadek gdyby znowu uległa złu. Raven potem odrzuca wszelkie próby Bestii ratowania ich związku, czego żałuje, ale sądzi, że to konieczne dla jego bezpieczeństwa.

Powrót do Młodych Tytanów

Po kolejnym odrzuceniu przez Raven, Cyborg mówi Bestii, że nie powinien się zachowywać jak klaun w obecności swoich starych przyjaciół i jeśli chce iść na przód, musi zapomnieć o przeszłości, Wciąż zdołowany, Gar wybiera się do San Francisco, z powodu prośby o zastępstwo za Puchacza (Owlman) na konwencji superbohaterów. Po spowodowaniu nieprzyjemniej sceny, gdzie zaataował człowieka w masce Deathstroke'a, wychodzi w pośpiechu by natknąć się na Młodych Tytanów walczących z Popielarzem. Pomimo protestów ze strony nie radzącej sobie przywódczyni, Wonder Girl, wykazuje się zdolnościami przywódczymi ratując życie Bombshell i powstrzymując samobójcze wyładowanie jakim Static chciał zniszczyć rzekomo niepokonanego przeciwnika. Z pomocą Bestii, Młodzi Tytani pokonują Popielarza, po czym Bestia odchodzi pozostawiając Tytanom całą zasługę z wygranej walki. Po powrocie decyduje się iść za radą Cyborga i znów wyrusza do San Francisco, by przejąć dowództwo nad Młodymi Tytanami.

Bestia wraca do Wieży Tytanów i przyjmuje rolę dowódcy, lecz nie jest pewne, czy Tytani zaakceptują jego dowództwo, szczególnie, że nadal oficjalną przywódczynią jest Wonder Girl. Nieprzytomnej Raven oświadcza, że nadal ją kocha i nigdy nie przestanie pomimo wszelkich trudności.

Serial animowany

Bestia w serialuBestia zostaje ukazany w serialu animowanym Młodzi Tytani. W wersji animowanej jest żartownisiem, podobnie jak w komiksach. Nosi czarno fioletowy strój znany z Doom Patrol oraz szare rękawice i fioletowe trampki. Porzuca swoją maskę, po wskazaniu, że zielona skóra zeruje jego szanse na ukrywanie swojej tożsamości. Tak jak inni Tytani jest o wiele młodszy niż w komiksach. Jego moce są również zaczerpnięte z komiksów. Ulubionymi formami Bestii jest pterodaktyl, którego używa sporo w czasie walki. Spośród piątki Tytanów jest jedynym, którego prawdziwe imię poznali widzowie serialu (imię Gwiazdki pojawiło się odcinek wcześniej, ale nie zostało jasno do niej przypisane, Cyborg używa swojego nazwiska jako aliasu, gdy szpieguje Rój).

Imię Robina, nigdy nie wspomniane, pojawia się w odcinku „Fractured”, gdy Larry, wersja Robina z innego wymiaru, mówi że nazywa się naprawdę Dick Grayson wymawiając te słowa od tyłu.

Bestia zostaje ukazany jako beztroski i niedojrzały. Jest skory do robienia innym dowcipów. Najbliższym przyjacielem z Tytanów jest dla niego Cyborg, z którym dzieli pasję gier wideo i filmów. Często zdarza im się kłócić, szczególnie z powodu różnic w gustach na temat pożywienia, Bestia jest wegetarianinem i nigdy nie ma dość przekonywania do swoich gustów reszty Tytanów. Jego przysmakiem jest Tofu. Podobnie jak w komiksach Bestia zakochuje się w Terrze, która zdradza Tytanów i sprzymierza się ze Slade'm (Deathstroke). Ostatecznie odkupuje swoje winy pomagając Tytanom pokonać Slade'a, w trakcie czego zostaje zamieniona w skałę. W odróżnieniu od komiksu, Bestia nie traci do niej uczuć. W ostatnim odcinku „Things Change”, spotyka dziewczynę wyglądającą jak Terra, lecz nie do końca jasne jest czy rzeczywiście była to Terra. Po krótkiej rozmowie jaką zdołał z nią odbyć, daje sobie z nią całkowicie spokój.

W odcinku „The Beast Within” z trzeciego sezonu, Bestia zostaje zainfekowany eksperymentalnym mutagenem, który daje mu niekontrolowaną możliwość przemiany w „Super Wilkołaka”. Zostaje później uleczony, jednak w odcinku "The End: Part 1" pokazuje, że wciąż może używać tej formy, lecz unika tego chyba, że sytuacja jest krytyczna.

Piąty sezon mocno skupia się na jego postaci, ponieważ ma wiele wspólnego z jego przeszłością jako członek Doom Patrol. Do odcinka „Homecoming”, w którym jego była drużyna pojawia się gościnnie, Bestia był jedynym członkiem Doom Patrol ukazanym w serialu. W odcinku „Titans Together”, Bestia prowadzi Herald'a, Jericho, Panth'ę i Más'a do ataku na Bractwo Zła i ukazuje tym samym swoje zdolności przywódcze. Pozostaje dowodzącym aż do czasu gdy Robin zostaje uratowany i nie ustępuje dowództwa nawet Raven, Gwiazdce czy Cyborgowi.

 

 

 

 

 

 

 

Zwinny 2010-02-20, 17:28
Bardzo ciekawy artykuł Luzak
Milly 2010-02-20, 20:04
Bestia moim zdaniem najlepszy jest w kreskówce Gwiazdka :D
Nela 2010-02-21, 08:29
Świetny artykuł. Robin :)
Ola26 2010-03-16, 17:00
ciekawe ;}
Tytankaforever 2015-04-12, 19:49
(Zakładka Titans)
Czy da się to gdzieś obejrzeć lub przeczytać ?
Proszę o odpowiedź.
Bestia :PRaven :-[ Forever
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 67% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 33% [1 głos]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]