Przewodnik po komiksowym świecie Młodych Tytanów Cz.2

Zapraszam do przeczytania drugiej części naszego Przewodnika po komiksowym świecie Młodych Tytanów. W zeszłej części, dla przypomnienia poznaliśmy początki pierwszych Tytanów, które doprowadziły do utworzenia nowej drużyny. Po małym kryzysie tego zespołu w pierwszych latach działalności, bohaterowie zdołali powrócić do łask czytelników wraz z nadejściem serii The New Teen Titans (V1 i V2), które do tej pory są chyba największymi komiksowymi sukcesami jeśli chodzi o Młodych Tytanów.

Obie serie,mimo, że zostały zakończone w swoim czasie, jeszcze na długo miały wpływ na komiksowy wszechświat. Jednym z pierwszym efektów był spin-off  „Team Titans”. W dalszym czasie ukazała się seria Teen Titans (V2), a wraz z eventem Zero Hour, Tytanom z lat 80-90, na dłuższą metę powstanie zawdzięcza także drużyna Young Justice. O tym wszystkim, i nie tylko, przeczytacie w poniższym artykule.

Team Titans (V1)

Team Titans to spin-off powstały na podstawie New Teen Titans/New Titans (V2) który był  publikowany w latach 1992-1994 i liczył łącznie 24 numery oraz 2 annuale. Przygody Team Titans działy się w przyszłości alternatywnego wymiaru, gdzie głównym wątkiem było zabicie Lorda Chaosu, syna Donny Troy. Aby to jednak zrobić Tytani musieli cofnąć się o 10 lat i zabić bezpośrednio Donnę.  Niemal wszyscy członkowie drużyny zginęli podczas eventu Zero Hour, a przeżyli tylko Terra, Mirage i Deathwing. Pierwsi dwaj dołączyli do Tytanów (New Titans), a Deathwing stał się ich wrogiem, po opętaniu przez złą wersję Raven.

Teen Titans (V2)

Teen Titans (V2) to nowa seria, również zależąca od eventu Zero Hour. Serię nadzorował Dan Jurgens i rozpoczęła się ona w 1996 roku. W numerze pierwszym Atom powrócił do nastoletniego wieku i został liderem Młodych Tytanów, podczas gdy Arsenal (Roy Harper) był mentorem dla całej grupy.

Seria jednak nie odniosła sukcesu wśród czytelników, głównie z powodu, że w grupie znaczną część stanowiły postacie nieznane szerszej grupie odbiorców. Gwoździem do trumny okazała się na dodatek akcja zorganizowana przez DC Comics, w której czytelnicy mogli wybrać jaka postać dołączy do drużyny. Sam pomysł w sobie nie był taki zły, a jednomyślnie wybrano Robina, ale ówczesni edytorzy serii Batman nie przystali na taki wybór. Spróbowano to zrekompensować Captainem Marvelem (postać nie ma nic wspólnego z Marvelem, a żeby uniknąć nieporozumień i procesów z wydawnictwem Marvel, DC zmieniło aktualnie jego nazwę na Shazam), jednak taki wybór nie polepszył kulejącej sprzedaży komiksu i seria została ponownie zakończona na 24 numerach w 1998 roku.

Titans (V1)

Tytani ponownie się zjednoczyli na czas trwania sagi Justice League of America/Titans: The Technis Imperative  gdzie pojawili się niemal wszyscy członkowie, którzy w preszłości zasilali szeregi różnych serii z Młodymi Tytanami.  Dzięki umiarkowanemu sukcesowi tej historii, rozpoczęto pracę nad nową serią Titans.

Została ona zapoczątkowana w 1999 roku przez Devina Graysona, wraz zTitans Secret Files #1. Do szeregów drużyny na dobre wrócił też Cyborg, którego w ostatnim czasie było mniej, a oprócz niego w zespole znajdowali się Nightwing, Starfire, Changeling (Bestia), Arsenal (Roy Harper), Flash (Wally West) oraz mniej znani Tempest, Troia, Damage i Argent. Jedynym new-entry okazał się Jesse Quick. Oprócz typowego zwalczania zła, skupiono się w dużej mierze na bohaterach, którzy stali się dorośli i odpowiedzialni za swoje działania.

Seria trwała w sumie 50 numerów, wśród których uformowali się Titans of Los Angeles. Ich występ jednak nie trwał długo, bo tylko w jednym numerze - Titans Secret Files #2. Na tym jednak się nie kończy. Serie Teen Titans (V2) i Titans doprowadziły do powstania nowej generacji młodych bohaterów zwanej Young Justice.

Young Justice to drużyna założona przez nowych bohaterów, na wzór Młodych Tytanów. W skład zespołu wchodziły m.in. takie postacie jak: Superboy (Conner Kent), Robin (Tim Drake), Wonder Girl (Cassie Sandsmark) oraz Arrowette (Artemis). Obie drużyny doczekały się własnego trzy-częściowego crossoveru Titans/Young Justice: Graduation Day w którym doszło do ich zjednoczenia. Young Justice od samego początku było temu przeciwne, jednak Starfire udało się przekonać obie strony.

Dzięki temu doszło do powstania Teen Titans (V3) oraz The Outsiders.

Teen Titans (V3)

Teen Titans (V3) osobiście uważam, za trzeci największy sukces po The New Teen Titans (V1) i (V2) i to nie z byle jakiego powodu. Pisarzem zostaje bowiem - Geoff Johns! Dla osób które go nie znają, autor jest twórcą wielu komiksowych perełek i do dziś jest uważany za jednego z najlepszych scenarzystów, jacy kiedykolwiek trafili do DC Comics.

Sama seria doczekała się okrągłych 100 numerów na przestrzeni lat 2003-2011 i zakończyć ją był w stanie jedynie restart całego uniwersum, bez którego prawdopodobnie była by nadal kontynuowana. W przeszłości opisaliśmy także pierwsze 25 numerów na serwisie i dlatego odsyłam was do tego działu.

Przejdźmy jednak do rzeczy, komiks jest wielką mieszanką Young Justice z Tytanami i nawiązywał po części do składów z lat 80, dzięki powrotowi takich postaci jak Cyborg, Starfire, Raven czy Beast Boy. Do drużyny w późniejszym czasie dołączyła Mia Dearden (Green Arrow #46, Teen Titans #21) jako Speedy. Analogicznie Nightwing zakłada własny zespół Outsidersów, a Starfire decyduje się odejść od Tytanów, aby dołączyć właśnie do nich (numery #24-25).

Wieża Tytanów została zniszczona przez Superboya, który działał pod kontrolą Lexa Luthora. Odbudowano ją dzięki pomocy Cyborga i założono memoriał dla Upadłych Tytanów. Sam Superboy później zniknął na jakiś czas i został zabity w evencie Infinite Crisis. Miało to znaczny wpływ na członków zespołu, a zwłaszcza Wonder Girl, która miała z nim relację. Dlatego przechodzimy do...

Year One Later (Rok później)

Event Infinite Crisis miał wpływ na całe uniwersum i każda seria komiksowa od DC zaliczyła roczny przeskok. Robin (Tim Drake) powrócił do Młodych Tytanów. Jason Todd zaatakował memoriał i zniszczył pomniki upadłych Tytanów. Wonder Girl wyruszyła do walki przeciwko Bractwu Zła. Raven zniknęła i nikt nie wie gdzie jest, a Bestia wrócił do Doom Patrol razem z Bumble Bee. Speedy wyruszyła na misję z Connor’em Hawke’m, synem Zielonej Strzały. Cyborg natomiast wrócił ranny z kosmosu i został naprawiony przez Marvina i Wendy, dwóch bliżniaków-geniuszy.

Wydarzeń było znacznie więcej. W drużynie przez ostatni rok mogliśmy zobaczyć ponad 25 członków.Tak duża liczba spowodowała wiele niedognodnień i rozpadów grup. Raven udało się przywrócić do życia kilku poległych Tytanów.  W kolejnych numerach Młodzi Tytani zmierzyli się ponownie z Titans of Tomorrow, Titans East manipulowanym przez Deathstroke’a, Brotherhood of Evil, Brotherblood i innymi. W serii nie brakowało Miss Martian, Jericho, Ravager, Static Shocka, Blue Beetle, Aquagirl i wielu innych.

W końcowych numerach okazało się, że Bombshell był zdrajcą, Tim Drake odszedł z drużyny, Wonder Girl objęła dowództwo, a nowym Robinem został Damian Wayne. Komiks zaliczył częste crossovery z innymi seriami. Ostatni numer to seria artworków, przedstawiająca wszystkich Tytanów, którzy do tej pory pojawili się w komiksie.

Titans (V2)

W 2008 roku rozpoczęto nowy on-going równocześnie z serią Teen Titans. Titans to seria znacznie bardziej bazująca na The New Teen Titans niż ta druga. Skład był naprawdę klasyczny i należeli do niego Nightwing, Starfire, Beast Boy, Cyborg, Raven, Red Arrow i Donna Troy. Zasadniczą różnicą był jedynie fakt, że to formacja składająca się zupełnie z dorosłych Tytanów. Nawet wrogowie (Deathstroke i Trigon) to jedni z pierwszych i najważniejszych pojawiających się w komiksach.

Warto zwrócić uwagę na wątek Sons of Trigon, w którym Tytani raz jeszcze mierzą się z demonem, a tym razem poznają także jego synów, których było prawdziwe multum. Sama historia trwała dość długo. Z swery bardziej osobistej, Dick i Kory postanowili podjąć konkretne wybory odnośnie siebie, a Bestia i Raven (luźnie) się do siebie zbliżyli. Wszystko to trwa do czasu aż Nightwing zostawia zespół aby stać się nowym Batmanem w Gotham.


Krótko po nim z zespołu odchodzą Cyborg, Starfire, Donna oraz Red Arrow. Do zespołu dołączają nowi bohaterowie w ramach Titans: Villains for Hire i co tu ukrywać, drużyna już nie jest ta sama. Zostaje ona zmanipulowana przez Deathstroke’a i Lexa Luthora, którzy planują ją zniszczyć i utworzyć konflikty z innymi superbohaterami. Nowi Tytani najpierw zabijają Atoma (Ryan Choi) którego mocna śmierć powoduje wiele kontrowersji u czytelników (głównie ze względu na nieuzasadnione podejrzenia do DC o rasizm). W rezultacie Liga Sprawiedliwośći oraz nowy Atom (Ray Palmer) ruszają przeciwko Tytanom. Drugim celem miało być zabicie Lexa, jednak okazało się, że był to plan zrealizowany przez niego samego, aby zdjąć z siebie wszelkie podejrzenia. W międzyczasie byliśmy świadkami Rise of Arsenal, gdzie Red Arrow powraca stając się Arsenalem. Toczy on walkę ze Slade’m i na koniec udaje mu sie nawrócić Jericho, zostawiając jego ojca znów samego (wcześniej stracił także Ravager). Seria kończy się w 2011 roku z powodu restartu DC.

Na tym skończymy. Artykuł wyszedł dłuższy niż planowałem i dlatego myślę, że najlepiej będzie poświęcić mu dodatkową trzecią część. Skupimy się w niej na seriach Young Justice, Outsiders, Teen Titans (V4) i Teen Titans (V5).  Jeśli te części będą cieszyć się takim zainteresowaniem jak pierwsza, na dłuższą metę można zrealizować regularny cykl komiksowy, który w podobnej formie skupiałby się na opisywaniu solowych przygód bohaterów, którzy należeli do Tytanów. Trzecia część natomiast ukaże się już za kilka dni. Mam nadzieję, że się podobało!

Gwiazdeczka 2015-03-30, 11:17
Świetny artykuł Gwiazdka :D
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [2 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]