Przewodnik po komiksowym świecie Młodych Tytanów Cz.1

Młodzi Tytani z całą pewnością stali się częścią każdego z nas. Ilu jednak może powiedzieć, że zna ich naprawdę dobrze? Na samej kreskówce się nie kończy, więc warto zwrócić uwagę na bogaty dorobek komiksowy tych postaci z wydawnictwa DC Comics.

Aby ułatwić Wam poznanie komiksowego świata, a także zachęcić możliwie jak najwięcej czytelników do śledzenia komiksów, przygotowałem niniejszy przewodnik po świecie Młodych Tytanów. Zawiera on chronologiczny spis wszystkich serii komiksowych, wraz z jej twórcami i powodami dla których warto tą serię czytać, nie zapominając o fabule w kilku słowach. Na początek jednak trochę historii.

Oryginalny skład

Młodzi Tytani nieoficjalnie narodzili się na początku lat 60, konkretnie w The Brave and the Bold #54, gdzie Robin, Kid Flash i Aqualad połączyli siły aby pokonać złoczyńcę zwanego Mr. Twister. Już oficjalny debiut nastąpił w numerze #60, gdzie wyżej wspomniana trójka wraz z Wonder Girl (Donna Troy) założyła grupę The Teen Titans. Czytelnikom jednak niejasne było kim jest Wonder Girl – postać ta została założona właśnie na potrzeby The Teen Titans, nie występując wcześniej w żadnej innej serii. Jakiś czas później Marv Wolfman wyjaśnił wszystko w miniserii Who is Donna Troy? Gdzie wydało się, że krótko po walce z Mr. Twisterem Robin, Kid Flash i Aqualad spotkali Donnę i to właśnie ona nadała pomysł stworzenia grupy.

Młodzi Tytani okazjonalnie pojawiali się przez kilka kolejnych lat w różnych komiksach, aż w 1966 dostali oficjalną serię Teen Titans (V1).  W 4 numerze do znanych już bohaterów, dołączyli Speedy (protegowany Zielonej Strzały) oraz Lilith Clay i Mal Duncan (jedni  z pierwszych Tytanów).

Luźna, młodzieńcza atmofera z pierwszych numerów została przytłoczona problemami nastolatków i odpowiedzialności za ich działania, co doprowadziło do konfrontacji z coraz poważniejszymi wątkami, jak walka z rasizmem czy Wojna Wietnamska. W numerze 25 historia skupia się na przypadkowej śmierci pacyfisty, podczas której Tytani są zmuszeni do zmiany swojego sposobu działania. Po tym wydarzeniu seria wyraźnie zmieniła swój charakter, co jednak nie spodobało się czytelnikom i w rezultacie zakończyła się na numerze #43 w 1973 roku.

Odrodzenie lat 70-tych

Kilka lat po kancelacji, w 1976, wznowiono serię. W nowych historiach poznaliśmy głównie Bumble Bee (Żądło), Duelę Dent (córka Harveya Denta, której tożsamość było trudno ustalić) oraz drużynę Titans West (Tytani Zachodu), składającą się m.in. z Batgirl (Betty Kane) oraz Golden Eagle.Obie drużyny spotkały się w #50 numerze serii, która znów została szybko zawieszona (numer 53), jednak z innych powodów. Tytani bowiem osiągnęli po 20 lat i tym samym stali się zbyt dorośli aby być „Młodymi” Tytanami.

New Teen Titans (V1)

W DC Comics Presents #26 przedstawiono nową grupę Tytanów, której przewodzili trzej główni członkowie-założyciele (Robin, Kid Flash i Wonder Girl). W 1980 roku ukazała się nowa seria The New Teen Titans, gdzie wprowadzono 3 nowe postacie – do grupy ponownie dołączył Garfield Logan (Beast Boy z Doom Patrol) jako Changeling,  ale oprócz niego pojawili się także Cyborg, księżniczka Tamaranu Starfire oraz empatyczna Raven. Ta ostatnia zjednoczyła grupę, aby stanąć w walce przeciwko Trigonowi, po pokonaniu którego drużyna została dobrowolnie przypieczętowana przez wszystkich jej członków.

Motywacje głównych antagonistów są różnorodne i śledzą tendencje z lat 80 aby lepiej wpasować się w gust czytelników. Już wtedy zostaje wprowadzona postać Deathstroke’a (Slade Wilson), który jest płatnym mercenarzem pracującym na zlecenie HIVE i za cel ma zabicie Młodych Tytanów. Doprowadza to do powstania prawdziwego komiksowego majstersztyku, którym jest historia Marva Wolfmana i George’a Pereza, pod tytułem  Judas Contract, dziejąca się w The New Teen Titans: Tales of Teen Titans #42-44.

Zostaje w niej wprowadzona postać Terry, która ma moc władania nad ziemią. Bohaterka już z samego początku zostaje zmanipulowana przez Deathstroke’a  i infiltruje się do drużyny, aby zabić jej członków. Mimo nastawienia na zdradę, przywiązuje się do bohaterów i na koniec ratuje ich przed śmiercią, sama przypłacając własnym życiem.  Wpływ tej historii (i nie tylko) przyczynia się do ogromnego sukcesu serii The New Teen Titans, która cieszyła się wówczas dużą popularnością. Większe wyniki sprzedaży notowały tylko komiksy powiązane z Justice League i dla DC Comics stała się to ikona lat 80.

Inne historie pogłębiały aspekty reszty postaci –skupiono się bowiem praktycznie na każdym: Changelingu, Starfire, Cyborgu, Raven, Robinie i Wonder Girl. Na uwagę zasługują m.in. historie  A Day in The Life...  (Dzień z życia Młodych Tytanów) oraz We are Gathered Here Today (Jesteśmy dziś zjednoczeni...), który opowiada o ślubie Donny.

Crossover: New Teen Titans and Uncanny X-Men

New Teen Titans było, co ukrywać, także odpowiedzią na sukcesy Uncanny X-Men z Marvela, innej serii z młodymi bohaterami. Obie grupy spotkały sięw crossoverze DC i Marvela „Apokalips”, w którym mogliśmy zobaczyć także Darkseida (DC) i Czarnego Feniksa (Marvel).

New Teen Titans (V2)

W 1984 roku wydawnictwo posunęło się do nietypowego kroku – założono inną serię o dokładnie takim samym tytule jak pierwsza, w rezultacie czego powstało nowe New Teen Titans (V2), a pierwsza zmieniła nazwę na Tales of the Teen Titans i była kontynuowana aż do numeru 91. Obie serie były jednak od siebie niezależne.

Wydarzenia z New Teen Titans (V2) mają miejsce po 6 miesiącach od wydarzeń z New Teen Titans # 41 i rozpoczęły się od sagi Terror of Trigon w której Raven traci nad sobą całkowitą kontrolę i zostaje opętana przez Trygona. Tytanom udało się pokonać Trygona, jednak konieczne było zabicie Raven, którą udano się przywrócić do życia, dzięki pomocy Arelli.

Właśnie w tej serii po raz pierwszy pojawiają się też jedne z najważniejszych wcieleń bohaterów. Dick Grayson zrezygnuje z kostiumu Robina i odejdzie od Młodych Tytanów, aby zostać Nightwingiem. Podobna sytuacja spotyka Wally’ego Westa, który porzuca rolę Kid Flasha i staje się trzecim oficjalnym Flashem.

Warto nadmienić, że numer  1 był powodem wielu polemik i krytyki, gdyż po raz pierwszy widziano Dick’a i Kory razem w łóżku.

W numerze 50 większość drużyny jest już powyżej nastoletniego wieku, więc konieczna była znów zmiana nazwy z New Teen Titans na New Titans. Jubileuszowa historia opowiada o originie Wonder Girl i jej powiązaniach z Wonder Woman. George Perez odszedł z serii na spory kawał czasu, wraz z opublikowaniem numeru 67. Powrócił dopiero jako autor ostatniego 130 numeru w 1996 roku.

Na tym zakończymy dzisiejszą część. W kolejnej dowiemy się co nieco o spin-off’ach Tytanów, ich powiązaniach z Young Justice i Outsiders’ami, a nie zabraknie także informacji o wszystkich pozostałych seriach z drużyną Teen Titans jakie ukazały się do dziś. Zatem, uzbrojcie się w cierpliwość!

Gwiazdeczka 2015-03-26, 21:06
To był trafiony pomysł, naprawdę elegancko Bestia ;)
LaVrence 2015-03-26, 21:25
I pomyśleć że całość rozpoczęła się tak dawno temu...
Daph 2015-03-26, 21:41
Super artykuł. Nie mogę się doczekać części 2.Gwiazdka :D
Mion321 2015-03-28, 00:27
Dużooooo
Hay Lin 2015-03-29, 09:21
A są w sprzedaży dostępne jakieś komiksy z Tytanami? A jak tak, to gdzie mogę je kupić?Raven :-/
Zwinny 2015-03-29, 13:41
Jeśli są dostępne to tylko po angielsku. Pozostaje importowanie z innych krajów. Poszukać możesz m.in. tutaj: http://www.atomco...
lub podobnych stronach (Allegro). Jeśli nie, na Twoim miejscu skusiłbym się na pobieranie numerów w formacie .cbr z internetu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [4 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]