Nawigacja
Cyborg

CYBORG

Cyborg (Victor Stone) jest fikcyjnym bohaterem komiksów DC Comics, który zaliczył pierwszy występ na łamach zeszytów „dopiero” w 1980 roku. Pierwotnie wchodził w skład drużyny Teen Titans i do dziś jest kojarzony z tą grupą, mimo iż w 2011 przy restarcie uniwersum DC, bohater został przedstawiony jako jeden z członków założycieli Ligi Sprawiedliwości. Z pewnością otworzyło to przed nim nowe perspektywy: stał się jedną z ikonicznych postaci DC, zdążył pojawić się w kilku filmach animowanych o Justice League jako jeden z głównych bohaterów i niedługo pewnie doczekamy się jego występu w nadchodządzych filmach aktorskich DC, ale jego przygody jako Tytan po prostu nigdy nie miały miejsca, jeśli śledzić nowe uniwersum. Czy jest to dobry wybór czy też nie – to już indywidualna kwestia każdego z Was. Ale faktem jest, że jego bogatego dorobku komiksowego nikt nie jest w stanie wykasować, i to właśnie nim zajmę się w dzisiejszym artykule.

BIOGRAFIA

Victor jest synem dwójki naukowców – Silasa i Elinor Stone’ów, którzy są na tyle zafascynowani możliwościami nowoczesnej nauki, że postanawiają wbrew woli syna, poprowadzić na nim eskperymenty w celu zwiększenia inteligencji. Mimo iż plan powiódł się bez problemów, Victor poczuł się głęboko urażony przez co wdaje się w złe towarzystwo. Jednym z jego nowych przyjacieli jest Ron Evers, młody ateista, przez którego wda się w problemy z prawem. Jest to początek walki Victora, który od tej pory postanawia rządzić własnym życiem, między innymi zajmując się atletyką. Jego rodzice od początku byli temu przeciwni, jednym z powodów są słabsze wyniki w nauce. Oprócz tego Victor nadal nie zmienił towarzystwa, przez co pewnego razu znalazł się w samym środku wojny gang’ów i został postrzelony. Mimo wszystko, Victor pozostaje w większości normalnym i rozsądnym człowiekiem,odchodząc od przyjaciela Ron’a, gdy ten proponuje mu uczestnictwo w działaniach terrorystycznych na tle rasistowkim.

Po pewnym czasie postanawia odwiedzić rodziców w STAR Labs i jak się okazało był to tragiczny błąd. Silas i Elinor oszaleli na takim punkcie, że stworzyli nawet maszynę do teleportacji między wymiarami. O dziwo, jest to kolejny eksperyment który się udał, jednak matka Victora umiera na skutek wypadku, który właśnie tego samego dnia przeniósł kosmiczną kreaturę do rzeczywistości. Kosmita natychmiast się na nią rzucił, przy czym kobieta nie miała szans. Victor ruszył jej natychmiast na ratunek, jednak mało brakowało, a sam przypłaciłby życiem. Silasowi udało się odesłać potwora do swojego wymiaru, jednak obrażenia syna były na tyle poważne, że trzeba było działać od zaraz. Nie mając wielkiego wyboru, zdecydował się na użycie jednego z nowszych projektów – zaplikowania cybernetycznej zbroj na ciele Victora, co jednak wiązało się z utratą sprawności dużej części ciała.

Victor był tak zdruzgotany po przebudzeniu, że błagał ojca o to by go zabił. Silas był jednak bezwzględnym naukowcem, a śmierć syna oznaczałaby niepowodzenie projektu, na co nie mógł pozwolić. Mimo, że działał głównie egoistycznie udało mu się uczynić coś dobrego i po licznych terapiach Victor nauczył się jak korzystać ze swojego cybernetycznego ciała. Mimo wszystko, gdy wreszcie został wypuszczony pojawiły się dodatkowe lęki.

Nie chodziło nawet o prześladowania rasistowskie, z którymi na nieszczęście spotkał się w przeszłości. Jak on miał się zwyczajnie pokazać ludziom? Stał się człowiekiem-maszyną, który tylko odstraszał przechodniów. Nawet jego narzeczona – Marcy Reynolds od niego odeszła. O ponownym przyjęciu do atletyki nawet nie miał co marzyć, a własnego ojca znienawidził.  Wtedy pojawia się ponownie Ron Evers, który próbuje zmanipulować „cyborga” i wykorzystać go w ataku terrorystycznym przeciwko Stanom Zjednoczonym. Wtedy Victor postanawia wykorzystać swoje nowe moce i powstrzymać dawnego przyjaciela na chwilę przed wcieleniem w życie jego koszmarnego planu.

TEEN TITANS

To działanie nie przeszło niezauważone i grupa bohaterów, znana jako Młodzi Tytani postanowiła przygarnąć go do siebie. Tutaj Victor nabrał pewności siebie, znalazł się bowiem w grupie ludzi nie całkiem normalnych, dokładnie tak jak on. Na dodatek nie musiał martwić się o zaakceptowanie, gdyż był doskonale rozumiany, a jego szlachetność została doceniona. Poza tym naprawdę podobała mu się walka przeciwko przestępczości.

Jednym z ważniejszych wątków jego życia jest zdecydowanie romans z Sarą Simms. Grupa Tytanów była stale nadzorowana przez Ligę Sprawiedliwości, która jako jedną z głównych nauczycielek zlecił właśnie Sarę. Dziewczyna była naprawdę zafascynowana determinacją Victora, a narastająca sympatia między dwójką doprowadziła do głębokiego romansu pomiędzy nimi. Wielu fanów do dziś uważa, że był to jedyny prawdziwy związek miłosny w życiu Cyborga. Mimo wszystko, jeden z twórców tej postaci, Marv Wolfman, nalegał na fakt, że była to zwykła relacja przyjacielska.

Inną osobą, której nie można pominąć jest doktorka Sarah Charles – również naukowiec ze STAR Labs, która pomaga Victorowi wrócić do siebie po wypadku. Dwójka spotyka się przez jakiś czas, a los ponownie stawia ich na wspólnej drodze z wydarzeń po storylinie Titans Hunt, w trakcie którego już cybernetyczny Victor doznaje ponownie ciężkich obrażeń, a w rekonwalescencji pomaga mu znów właśnie Sarah wraz z pomocą Beast Boya.

ŚMIERCI I ZMARTWYCHWSTANIA

Cyborg ciągle ryzykował życiem w walce przeciwko przestępczości. Mimo wszystko dopiero gdy została w niego wystrzelona rakieta było czym się przejmować. Naukowcy zdołali go ponownie poskładać, ale w trakcie interwencji stracił cząstkę swojej duszy, stając się maszyną bardziej niż kiedykolwiek. Jego mózg tak bardzo kontrolował cybernetyczne ciało, że uzależnił się od niego. Na całe szczęście znalazła się kosmiczna rasa Technis, która zgodziła się przywrócić mózg do normalności. Cena była jednak wysoka – Vic miał pozostać z nimi na zawsze, nauczając ich wszystkiego co ludzkie. Tam przybrał imię Cyberion.

Kosmici zgodzili się w końcu go wypuścić, ale pod warunkiem, że Cyberion nadal będzie z nimi w kontakcie poprzez bazę wybudowaną na ziemi. Victor nie był jednak świadom wszystkiego co robi. Kosmici z Technis nadal potrafili kontrolować jego umysł i zlecili mu porwanie Tytanów w celach badawczych, podczas gdy druga część Cyberiona chciała za wszelką cenę odnaleźć w sobie dawnego Cyborga. Koniec końców, Tytanów udało się uwolnić, ale powstał wtedy silny konflikt pomiędzy Młodymi Tytanami, a Ligą Sprawiedliwości. Liga sądziła, że najlepiej będzie pozbyć się Cyberiona, bo nie ma już szans odzyskać prawdziwego Cyborga, podczas gdy jego dawni przyjaciele bronili go twierdząc, że na pewno jest coś co mogą zrobić. Doprowadziło to do walki pomiędzy grupami. U boku Justice League stawili się także Captain Atom oraz Catwoman, podczas gdy Flash przeszedł na stronę Teen Titans. Wówczas świadoma część Victora ruszyła Tytanom na pomoc, ostatecznie przekonując Ligę na danie im szansy.

Podziękować trzeba głównie Bestii, Raven i Lilith, którzy wspólnymi siłami znaleźli „prawdziwą” duszę Victora i tymczasowo umieścili ją w Omegadronie, maszynie, w której miała pozostać do czasu podjęcia decyzji. Krótko po tych zdarzeniach Nightwing (przyszłe wcielenie dawnego Robina) sklonował dawne ciało Victora i jego dusza przez jakiś czas mogła znów wrócić do ciała człowieka.

Jak wiemy DC uwielbia cudować i cała historia na dłuższą metę nie miała znaczenia, bo w wyniku przeróżnych zdarzeń dusza Vic’a i tak wróciła do cybernetycznej zbroi, ale co ciekawe wątek ten został poruszony również w kreskówce Młodzi Tytani, gdy Brat Krwiak proponował Cyborgowi przywrócenie mu ludzkości, pod warunkiem przejścia na jego stronę. W szczegóły nie będę wchodził,bo można o nich pisać jeszcze z dziesięć stron, ale jednym z ważniejszych wydarzeń jest fakt, że gdy Robin opuścił grupę, aby przeobrazić się w Nightwinga, to właśnie Cyborg znalazł się na czele grupy, dowodząc m.in. Speedy’m, Starfire, Beast Boy’em, Raven, nowym Robinem (Time’m Drake’m) czy Superboy’em i Wonder Girl. Jako dowódca grupy stawiał czoła przestępcom takiego kalibru jak Deathstroke, Doctor Light, Trigon, Brother Blood oraz Titans of Tomorrow, którzy byli przyszłymi, złymi wcieleniami tejże drużyny.

MOCE

Chyba nie trzeba ich nikomu przypominać, ale na wszelki wypadek są to działo dźwiękowe, nadludzka siła i szybkość, możliwość latania po aktywacji rakiet w zbroj, niezwykła wytrzymałość oraz mądrość. W Nowym Uniwersum DC dostał kilka nowych mocy, takich jak teleportacja, sensory ruchu i podczerwieni, dodatkowe bronie oraz możliwość tworzenia zapasów powietrza. A właśnie, skoro o tym mowa...

CYBORG W THE NEW 52

Posunięcie wydawnictwa z 2011 roku, które restartowało niemal całe uniwersum jest uważane za jedno z najgorszych wyborów szefostwa DC i nie sposób się z tym nie zgodzić. Trzeba przyznać jednak, że przed Cyborgiem otworzyło to zupełnie nowe perspektywy. Pomińmy fakt, że cały dorobek komiksowy wielu postaci został skasowany. Victor w nowym uniwersum został przedstawiony jako jeden z członków założycieli Ligi Sprawiedliwości. Dzięki temu ma zapewnione występy we wszystkich filmach animowanych DC o Justice League, a spodziewamy się, że w następnych latach zaliczy także występ w kilku filmach aktorskich. Często też pojawiał się w różnych grach czy serialach, jak Smallville. Jeśli chodzi o komiksowy pierwowzór niewiele się zmieniło.

Victor Stone był wybitnym uczniem akademii sportowej, a jego wielką pasją był futbol amerykański. Po jednym z meczów, Vic udaje się do laboratorium ojca Silasa, gdzie jednak jest przez niego ignorowany, aż do czasu gdy wadliwy eksperyment „znów” zmienia jego życie w koszmar. Wybuch jednego z przyrządów zabija większość naukowców obecnych w sali, sam Cyborg pozostaje u skraju życia, a Silas zabiera ciężko rannego syna i próbuje go uratować przy pomocy Sary Charles. Operacja się powiodła. Victor stracił niemal całe swoje ciało, ale przynajmniej żyje. Z czasem naucza się jak korzystać ze zbroi, ale jedną z najważniejszych zmian, jest ta, że zbroja może samowolnie nadzorować i bronić Cyborga. Kontaktów z ojcem nie odnowił.

SERIAL ANIMOWANY

Cyborg pojawia się w kreskówce Młodzi Tytani, gdzie ogólnie jest lżejszą postacią w typie żartownisia. Tak jak w komiksach jest w połowie maszyną, z tym, że wszystko wskazuje na lepsze stosunki z Silasem, który wybudował wieżę T, używaną jako bazę dla działań Tytanów. Posiada niezmienione moce, sama zbroja również niebardzo się różni, z tym, że została wyposażona w kilka komicznych udogodnień, jak to na parodię bywa. W kreskówce jest typowym mechanikiem-informatykiem, zajmując się oprogramowaniem wieży czy budową różnych pojazdów, nie zapominając o żarcio-bójczych bojach konsolowych z Beast Boy’em ;)

Co ciekawe, w kreskówce wielerazy został przedstawiony motyw tożsamości Cyborga i nie tylko. Pojawiło się też wiele nawiązań do komiksów,od przydomku „Stone” do różnych spotkań z Sarą, czy to w komiksie uzupełniającym kreskówkę, czy w samym serialu, odpowiednio wcielających się w Sarę Simms i Sarę Charles. Tak samo jak w komiksie, jednym z ważniejszych wrogów bohatera są Brat Krwiak jak i Gizmo z którymi często toczył różne walki.

Na tym w sumie byłby koniec, żeby Was nie przemęczać. Przemyślenia zostawiam Wam i jak zwykle zapraszam do dzielenia się nimi w komentarzach pod artykułem i na forum!

RDNoita 2014-09-12, 17:16
Świetne! Booya! Cybuś byłby zadowolony. XD Dobrze się czytało. Dowiedziałam się paru ciekawostek. Myślę, że kiedyś te fakty mi się przydadzą. Robin :) A i gdzieś tam miałeś błąd - "zbroj".
Zwinny 2014-09-12, 18:02
Poprawię przy najbliższej edycji, wraz z kilkoma innymi. Teraz niestety za bardzo nie mam jak. Ogólnie dzięki za opinię Robin :)
Meia 2014-09-12, 20:25
OmójboruwreszcieartykułoCybie. <3 Tyle na to czekałam. Dzięki, wiele się dzięki temu tekstowi dowiedziałam o tej postaci. ^.^
Gwiazdeczka 2014-09-12, 20:40
Naprawdę świetny artykuł Gwiazdka :D, okazuje się, że wielu rzeczy nie wiedziałam. Miejmy nadzieję, że kiedyś w jakiejś podobnej ankiecie Cyborg uzyska więcej zwolenników xD (heh, gdyby można było maksymalnie dwa głosy oddać to bym zagłosowała Gwiazdka :D)
TypowySlade 2014-09-14, 22:18
Zaprawdę wybitny artykuł Milordzie. XD.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [3 głosy]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]